Sosyal Medya ve Seo | Prusa Seo - Bursa Seo Uzmanı

Sosyal Medya ve Seo

Posted on 31 Ekim 2018 by in Sosyal Medya with no comments

Akıllı telefonların son 10 senede ki çok büyük gelişmesi ile pazarlama stratejileri de farklılaşmak zorunda kaldı. Günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya terimi amacımız olan seo için olmazsa olmaz bir kriterdir. İnsanların elinden düşürmedikleri cep telefonları sayesinde hemen her türlü bilgiye rahatça ulaşabilmekte ve özellikle popüler sosyal medya sitelerinde çokça zaman geçirmekte.

Trend değişirken zamanın gerisinde kalmak olmaz, bu yüzden seo çalışmaları yapılırken yada marka stratejileri geliştirilirken sosyal medya etkisi paha biçilemez bir alandır. Şimdi sırasıyla sosyal medya araçlarını incelemeye başlayalım.

#1. Facebook

Facebook Sosyal Medya ve Seo

Facebook Sosyal Medya ve Seo

Facebook yıllar önce insanların ilkokul arkadaşlarını bulduğu, sonra güncel arkadaşlarını eklediği, sonra bir çok farklı şekilde kullandığı en bilinen ve en güçlü platformdur. Tabi her internet mecrasında olduğu gibi buranın da popülerliği geçiyor ki insanlar farklı sosyal medya platformlarına kaymaya başladılar. Lakin yine de en geçerli ve kalıcı olarak iş yapabilme potansiyeline sahip platformlardan biri facebooktur. Peki bizler facebook ile ilişkimizi nasıl tutmalıyız?

İlk olarak facebookta işletmemizin sayfasını açmalıyız. Sürekli olarak, paylaşımlarda bulunmalıyız, sayfa beğenilerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalıyız, çünkü hala orta yaş seviyesinde ki insanların en çok kullandıkları yer orası, müşteri kitlemiz orada ise biz de orada olmalıyız. Böylelikle seo amacımız doğrultusunda doğru bir hamle yapmış olacağız.

#2. Instagram

Instagram Sosyal Medya ve Seo

Instagram Sosyal Medya ve Seo

Facebook’un instagramı satın almasıyla beraber, arkasına kuvvetli rüzgarı alan instagram şuan çılgınlar gibi zirveye oynuyor. Tüm markalar, doktorlar, işletmeler, diyetisyenler, aklınıza gelebilecek herkes instagramda işletme profili açarak paylaşımlarda bulunuyor. Malum fenomenlik durumlarının da olması sebebiyle, instagram açık ara zirveye koşuyor. Peki instagramın güzelliği nedir derseniz, instagram fotoğraf ve video üzerine kurulu bir platform, takipçi ve takip etme özelliği olan, yer bildirimleri yaptığınız, yorum yazabildiğiniz, mesajlaşma yapabileceğiniz, en hızlı en seri sosyal medya platformu. Doğru strateji ve içerikle on binlerce insana ulaşmak oldukça kolay. Bu yüzden seo çalışmalarında instagram olmazsa olmaz yerlerden biridir.

#3. Twitter

Twitter Sosyal Medya ve Seo

Twitter Sosyal Medya ve Seo

Bir zamanlar daha doğrusu twitter’in ilk zamanlarında seo uzmanları twitter’da link kasmak hızlı indexlenmek gibi amaçlar için kullanıyorlardı, daha sonra işleyiş tarzı değişti ve şimdilerde ise müşterilerimize haber verme, bilgi sunma, açıklama yapma, etkileşime girme yeri olarak işlev görmekte. Mesela bir fuara katılacağınızı twitter üzerinden duyurarak amacınıza ulaşmış olursunuz, belki aynı gönderiyi her platformda yayınladığınız için size garip gelebilir lakin her platformun kullanıcı kitlesi başka ve biz herkese ulaşmak için tüm bu araçları kullanmak zorundayız. Yine aynı şekil seo çalışmalarımızda da ziyaretçi sadakati ve sitede geçirilen süre için oldukça faydalı bir site.

#4. Pinterest

Pinterest Sosyal Medya ve Seo

Pinterest Sosyal Medya ve Seo

Belki pinterest ismini duymamış olabilirsiniz, lakin kendisine has öyle bir pazarı var ki, kullanıcı profili kadın ağırlıklı olması sebebiyle, inanılmaz bir trafiği websitenize çekmenizi sağlıyabiliyor. İnsanlar burada makyaj bloglarını, mimari dizaynlarını, tasarımlarını, hoşlarına giden ne varsa ekleyebiliyor ve burada zamanını geçiren milyonlarca insan var ve Türklerin varlığı da hiç yadsınamaz derecede çok. Faaliyet alanlarınız kadın tüketiciye yönelik ise pinterest kervanını keşfetmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Sonuç olarak, sosyal medya olmazsa olmaz bir pazarlama aracıdır ve doğru, etkili ve güncel olarak kullanmasını bilmeliyiz.

About The Author:

Prusa Seo, Bursa'da kurumsal seo danışmanlığı hizmeti veren Seo Uzmanıdır. 12 yıllık seo tecrübesi bulunan Prusa Seo, müşterilerine, seo, sem, dijital pazarlama, growth hacking konularında seo danışmanlığı yapmaktadır.
The author didn't add any information to his profile yet.

Join the discussion

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir