İnternet Sitenizden Neden Verim Alamıyorsunuz

Bugüne kadar binlerce küçük, orta ve büyük işletme sahipleri ile görüştük, görüştüğümüz firmaların hepsi google sıralamasında arama kelimelerinde geride sayfalara sahip işletmelerdi. Onlara “Seo“‘dan bahsettik, olabilecek durumlardan bahsettik ve maalesef karşı taraftan aldığımız tek cevap biz sitemizden verim alamıyoruz, o yüzden bu işlere ihtiyaç duymuyoruz.

Durumu analiz edersek, iki tarafta deneyimler sonucu elde ettikleri çıkarımları ortaya koyuyor. Peki masanın işletme tarafı acaba kendilerinde var olan eksikliklerin farkında mı?

Eski güzel zamanlarda klasik bir şirket web sitesi, hakkımızda, hizmetler, misyon, vizyon, iletişim gibi standart sayfalara sahip olması bizim onları anahtar kelimelerinde üst sıraya taşımaya yetiyordu. Tabi bu olayların manipule ediliyor olması Google’ın hoşuna gitmedi ve 2012 yılında bu işe dur diyen yeni bir algoritma devreye soktu ve bu tarz taktikler yapan siteleri internet çöplüğüne gönderdi.

Şimdi ki zor zamanlarda ise, Google ipleri hepten eline almak niyetinde ve artık kendisi bazı standartlar koyuyor ve bunlara uyarsan seni ödüllendiririm diyor. Peki bu standartlar neler;

  • Hız
  • Güvenlik
  • Yeterli İçerik
  • Kullanıcı Deneyimi
  • Sosyal Medya
  • Yenilik

Şimdi de bu standartları teker teker inceleyelim…

#Hız

Google açık ve net olarak diyor ki, web siteniz hızlı açılıyorsa, ben sizi üst sıraya çıkartırım diyor. Çünkü insanlar gelişen teknoloji sayesinde yüksek hızlı internet erişimine sahip oldukları için eskisi gibi beklemeye tahammül gösteremiyor. İnternet kullanım alışkanlıkları değişti, bir zamanlar, evin telefon kablosunu takıp internete bağlanıyorduk, 54 kb ile internete girerdik, aylık 4 gb kotamız vardı ve bunu 1 ay idare ederdik. Şimdi ise internet hızı mb cinsinden bile yeterli gelmiyor, 3G, 4G derken 4,5G hizmetine geçiliyor.

Sonuç olarak, Google ve insanlar için sitenizin açılış hızı 3-4 saniyeden fazla ise emin olun siteniz yavaş yavaş sıralamada geriye düşmek üzere olacaktır.

Peki sitenizin açılış süresini nereden öğrenebilirsiniz? Bu konuda bir çok site ve araç bulunmakta lakin en kestirme ve pratik olması sebebiyle Gtmetrix sitesine girerek ögrenebilirsiniz.

Bu linke tıklayarak https://gtmetrix.com/

Gtmetrix
Gtmetrix

Kırmızı kutucuk içerisine sitenizin adresini yazarak, mesela www.örneksite.com  gibi sonrasında Analyze yazan mavi kutucuğa tıkladığınızda sitenizin analiz edilmesi başlar ve

Site Analizi
Site Analizi

Bu görsel de görebileceğiniz gibi analiz ederken karşınıza bu ekran çıkar, bir müddet bekledikten sonra ise karşınıza şu ekran çıkacaktır…

Site Açılış Hızı
Site Açılış Hızı

Biz sizlere örnek olması için, kendi sitemizi bu sitede analiz ettik ve, kırmızı kutucuk ile işaretlediğimiz alanda sitemizin açılış hızını göreceksiniz, bizim sitemiz tam 4 saniye gibi bir sürede açılmakta.

Sizlerde kendi sitelerinizi bu sitede analiz ederek, sitelerinizin açılış hızını öğrenebilirsiniz, eğer siteleriniz 5 saniyeden fazla bir sürede açılıyor çıkıyorsa o zaman mutlaka bizlere yazın, çünkü mühim bir sorun var demektir. Ortalama bir seviye olarak 3-5 saniye arası normal ve kötüye yakın sayılır, 3 saniyeden aşağısı ise oldukça iyi anlamına gelir.

#Güvenlik

Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle SSL sertifikası yada güvenli bağlantı kavramlarını duymamışsınızdır. SSL sertifikası dediğimiz olay, hani web sitelerinin adresleri vardır, http://www. ile başlar, işte ssl sertifikası olan site ise https://www. ile başlar, arada ki tek fark p harfinden sonra s gelmesidir, ve sitenize hiç bir negatif durum oluşturmaz.

Bu neden önemli? SSL sertifikası 6 Ağustos 2014 yılında https olayının sıralama faktörü olduğunu kendi resmi blogundan duyurmuştur ve bakın bunca zaman oldu hala daha ssl sertifikası olmayan siteler bulunmakta.

Https Sıralama Faktörü
Https Sıralama Faktörü

Yukarıda ki görsel de görebileceğiniz gibi, Google bunu resmen fiilen ilan etmiş durumda ve siz bunu kullanmıyorsanız maalesef ki sıralamada üst pozisyonlarda yer almanız kolay olmayacaktır.

Siz de bu var mı yok mu anlamak için web sitenize girdiğiniz de adres satırında https mi http mi yazıyor buna bakmanız yeterli, doğru olanı https‘dir.

#Yeterli İçerik

Yeterli içerik kavramı nedir derseniz, yeterli içerik, hangi alanda iş yapıyorsanız yapın, sitenize gelen ziyaretçinin öğrenmek istediği her türlü bilginin sayfanızda olması durumudur. Mesela, bir diş doktoru olabilirsiniz ve web siteniz de implant hizmetiniz hakkında bilgi verirken, implantın menşei ülkesinden tutun da alt çene de kaç ay kalacağına, üst çene de kaç ay kalacağına, hangi malzemeden yapıldığına, boyutlarına, işlem sırasında acı duyulacak mı dan, kaç sene ömürlü olacağına kadar, kısacası sitenize bu konuda bilgi için geleni tam olarak kafasında soru işareti kalmayacak şekilde bir içerikle karşılamalısınız.

Bu konuda bir yanlışa düşmeyin, sağdan soldan yada sitenizi yaptıranlardan zaman zaman 300-400 kelime olsa yeter tarzında ifadeler duyarsanız lütfen itibar etmeyin. Çünkü yeterli içerik için kelime sınırlaması yoktur. Bir haber sitesi için 200 kelimelik bir deprem haberi de yeterli içerik tanımına girer, karabiberin faydaları hakkında 3000 kelimelik bir yazı da yeterli içerik tanımına girer.

Burada asıl mantık ziyaretçinin sitenize girdiğinde kafasında ki her soruya yanıt bulabiliyor mu…

Web sitenize bakın, hizmetlerinize, açıklamalarınıza, hatta blogunuz da yazdığınız yazılara, ne kadarı bu tanıma uymakta. Eğer uymuyorsa üzgünüm ki siteniz yeterli kaliteyi barındırmıyor demektir ve bu da sıralama da ön planda olmayacağı anlamına gelmektedir.

#Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi çok farklı şekillerde ele alınabilir, sitenizin tasarımından tutun da, sitenizin alt sayfalarına kaç tıklamayla ulaşılabildiği, iletişim formlarını rahatça doldurabildiği, sitenizin ana sayfalarını rahatça bulabildiği, yazıların, karakterlerin rahatça okunabilmesi gibi bir çok alanda kullanıcının sitenize girdiğinde onu en kolay şekilde bilgiye ulaştırması olarak tanımlayabiliriz.

Bir kaç örnek verelim, bu vereceğimiz örnekler kötü kullanıcı deneyimi veren örnekler olacaktır ve ne demek istediğimizi anlamanıza yarar sağlayacaktır. Diğer yönden iyi bir kullanıcı deneyimi sunma konusunda üst limit yoktur ve her yeni gelişme bu alanda çıtayı yükseltmektedir.

Kötü UX Dizayn Site Örnekleri
Kötü UX Dizayn Site Örnekleri

Şimdi bu siteyi kötü kullanıcı deneyimine örnek gösteriyoruz, burada neler kötü diye bakarsak bir kere renklerin seçimi gözü yoruyor. Equipment ve Accessories başlıkların altında açık sarı renk yazıları mavinin tonları içerisinde okumak hayli zor, tabi artık günümüz de böyle siteler pek kalmadı, bu tür sitelere genellikle eski şirket web sitelerinde rastlıyoruz 10 sene önce yapılmış sitenize bir daha hiç ellemediyseniz büyük ihtimalle siteniz de aynen bu şekildedir.

Kötü UX Dizayn Site Örnekleri
Kötü UX Dizayn Site Örnekleri

Of bu ne diyebilirsiniz, ama bir zamanların alışveriş siteleri böyleydi. Tabi böyle sitelerin hepsi mazide yerini aldı ama dediğimiz gibi kötüyü bilirseniz sitenizin durumu hakkında az çok değerlendirme yapmaya yetkinlik kazanmış olacaksınız.

Responsive ve Responsive Olmayan Site
Responsive ve Responsive Olmayan Site

Bu görsel de de aslında bu yazıyı okuyanların en kolay ve en başta yapabilecekleri kullanıcı deneyimi çalışması yer alıyor. Muhtemelen responsive tasarım kelimesini duymamışsınızdır, lakin en basit anlatımıyla, web siteniz, tablette, cep telefonunda ve masaüstü, laptop gibi tüm cihazlar da tam ve net bir şekilde görüntülenmesi demektir.

Görsele baktığınız da nonresponsive kelimesinin altında cep telefonunun içinde bir video var ve videonun yarısı kadarı ancak görüntülenebiliyor, diğer yarısı için sağa kaydırmanız gerekecek. İşte sizin de web siteleriniz responsive değilse, sadece masaüstü bilgisayarlarda güzel görünür, aksi halde, sitenize giren bir kişi bir videonun yarısını seyretmeyeceği için hemen çıkmış olacaktır.

Sonuç olarak kullanıcı deneyimi aslında çok önemli bir detay.

#Sosyal Medya

Sosyal medya bir zamanlar için sadece Facebook ve Twitter iken şimdi bu ikisine Youtube ve Instagram da katılarak mahşerin dört atlısı olarak sosyal medya pazarına ambargo koymuşlardır. Sosyal medya ne için önemli derseniz, artık insanlar en sıcak en taze bilgiye ulaşmak istiyor, ve de ikna olmak istiyor, siz iş yapan bir firma iseniz, yaptığınız işleri görmek istiyor.

Sitelerimizden verim alabilmemiz için ziyaretçiyi sitemize çekecek yollarda varlıklar oluşturmamız gerekiyor. Her bir sosyal medya hesabı, firmamızın hem kurumsal kimliği için güzel bir hamle hem de Google’un bizi daha iyi tanımlayabilmesi için birer veri olarak kayıtlara geçmektedir.

Sosyal medya da neden var olmalısınızın bir diğer cevabı ise, her sosyal medya sitesinin kendine has kitlesinin olmasıdır. Ürettiğiniz ne varsa, yada web siteniz ne üzerine açıldıysa illa ki belli bir kitlesi vardır, ve bu kitlenin de bulunabileceği belli başlı mecralar vardır. İnsanlar artık, bir şey dile getirmek istedikleri zaman Twitter‘ı, bir fotoğraf paylaşmak istedikleri zaman Instagram‘ı, arkadaşlarına bir mesaj yada duyuru paylaşmak istedikleri zaman Facebook‘u bir konuda bilgi vermek yada tanıtmak için ise video çekerek Youtube‘u kullanmaktadırlar.

Siz bu dört sosyal medya sitesinde de olursanız, her alana özgü paylaşımlar yaparak orada ki potansiyel kitlenize yada müşterilerinize ulaşmış olursunuz ki, sosyal medyanın bazen çığ etkisi gibi büyüdüğü patladığı çokça durum vardır.

Bu yüzden siz bu mecralarda yoksanız, üzgünüm ki, yeteri kadar tanınmışlığınız olmayacak ve de istediğiniz sıralamalarda görünemeyeceksiniz. Ek olarak şunu bilmeniz gerekir, sosyal medyada var olmak google da üst sırada olabilmek için sıralama faktörü değildir, lakin sitenize ziyaretçi getirdiği ve marka bilinirliği açısında bir sonra ki sefer siteye ziyaret ettirme potansiyeli bakımından çok önemli bir yerde durmaktadır.

#Yenilik

Google, genel olarak yeni ve doyurucu olanı her zaman ön plana almayı seven bir yapıdadır. Yenilik kavramı, sitelerimiz için bir çok şekilde kullanılabilir, mesela, firmamız hakkında yeni haberler yayınlamak, yeni blog yazıları girmek, yeni bir anket devreye almak, yeni fotoğraflar eklemek, yeni bir yorum gelmesi gibi çok çeşitli türde yenilik kavramı bulunmaktadır.

Eğer siz sitenizi açmış ve yıllarca yeni bir şey eklemediyseniz üzgünüm ki sıralamada iyi bir yer alamazsınız. Nedeni çok basit, dedik ya Google yeni ve doyurucu olanı sever diye. Bunu nasıl sağlıyor şöyle yapıyor, ilk olarak sitenizi Google’ın yazılımları her bir sayfasını tarayarak nerede ne var hafızaya alıyor. Aradan bir kaç gün geçiyor bir daha geliyor, bakıyor yeni bir şey var mı diye, ama baktı yeni bir şey yok, bu sefer bir hafta sonra tekrar geliyor bakıyor yeni bir şey var mı diye, bakıyor yine yok, bu sefer bir ay sonra geliyor bakıyor yok, bu sefer bir yıl sonra geliyor yine yok yine yok…

Ama tam tersi senaryoyu düşünün, siz sitenizin blog kısmından her gün yeni içerik yazı yayınlarsanız, google bir gelir, bakar yeni içerik var, sonra bu içeriklerin yayınlanma tarihlerine bakar, her gün yeni bir şey yazılmış, o zaman der ki ben buna yarın bir daha geleyim, ertesi gün olur bakar yine yeni bir şey var, bu sefer her gün gelir ve sonra der ki, bu site, ziyaretçileri için her gün benzersiz içerikler üretiyor, bir emek veriyor, o zaman senin hakkın üst sıralardır der ve sizi yükseltir.

Durum bu kadar açık ve net, çalışan kazanır, eğer siz yeni içerik üretmiyorsanız üzgünüm ki pastadan pay alamayacaksınız.

#Sonuç

Yukarıda en basit ve genel manasıyla 6 adet faktörden bahsettik ve hepsini anlayabileceğiniz tarzda açıkladık, bunların hepsini yapmışta olabilirsiniz, hiç birini yapmamış ta, bir kaç tanesini de yapmış olabilirsiniz. Makbul olanı hepsini yapmaktır. Zaten sıralamalarda bunlara göre değişiyor. Yapan yapmayanın önünde. Tabi 200 den fazla sıralama faktörünün olduğu Google algoritmasında bu 6 madde devede kulak misalidir. Lakin bu yazıdan sonra web sitelerinize bakın en basit 6 maddenin kaçı siz de var göreceksiniz.

Bu okuduğunuz makaleden öğrendikleriniz, SEO olarak adlandırılan arama motoru optimizasyonu işlemleri içinde yer almaktadır ve internet sitenizden verim alabilmeniz için olmazsa olmaz kuralları içermektedir.

Kobiler İçin Seo kategorisi altında arama motorlarının mantığı ve sizlerin nerede hata yaptıklarını içeren yazılarımız olacaktır. Bizleri takipte kalın ve kafanıza takılan her soruyu ister yorumla, isterseniz de bizzat bizleri arayarak sorabilirsiniz.

Son olarak bu yazı toplam 1734 kelimeden oluşmakta ve hani yukarıda dedik ya, Yeterli İçerik, işte bu yazının olması gereken kelime sayısı bu ve biz bunu yazdık, umarım son cümlemizle de bu konuyu iyice anlaşılır kılmışızdır.

Prusa SeoBursa Seo Firması

Yorum yapın