Seo İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Seo’nun bir çok bileşeni vardır, genel olarak on page ve off page olarak ikiye ayırdığımız seo’da, site için seo çalışmalarının bel kemiğini oluşturan anahtar kelime analizi nasıl yapılır ücretsiz yollardan bunu göstermeye çalışacağız.

Anahtar kelime analizi yapabilmek için kullanacağınız bir çok kaynak var bunlar;

  • Keywordtool.io
  • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
  • Semrush
  • Ahrefs
  • Moz
  • Topics.Seomonitor
  • Google Arama Sayfası
  • Google Search Console

gibi bir çok araç bulunmakta, tabi bunlar ücretli olanları ve sınırlı bir şekilde ücretsiz olanları ihtiva etmekte. Biz bu yazımızda anahtar kelime analizini ücretsiz bir şekilde nasıl yaparız bunu öğreneceğiz. Eğer paranız var ise diğer kelime analiz araçları zaten size epey bir kolaylık sağlayacaktır…

#1. Keywordtool.io

En sevdiğim anahtar kelime analizi araçlarından birisi. Sebebi basit, kullanımı oldukça kolay ve hem kelime hem de soru şeklinde size anahtar kelime önermesi yapabiliyor. Tabi ücretsiz olarak kullandığınızda size arama hacimlerini vermiyor orası ayrı, lakin sadece anahtar kelimeye ihtiyaç duyuyorsanız hızlı ve etkili bir kelime analizi aracıdır.

Keywordtool.io ile Anahtar Kelime Analizi
Keywordtool.io ile Anahtar Kelime Analizi

Örnekte olduğu gibi “seo analizi” diye bir sorgu yaptığımızda bize 117 adet benzersiz kelime buldu, biz de buradan benzersiz kelimeleri bularak içeriğimizi oluşturuyoruz.

#2. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google’ın kelime planlayıcısı görselde olduğu gibi bize aylık aranma hacimlerini oldukça güzel bir şekilde verebilmekte.

Burada güzel bir taktik uygulayabiliriz, şöyle ki; ilk sırada yer alan keywordtool.io sitesinden yaptığımız sorgu sonuçlarını excel dosyası olarak export edebilme şansımız var. Export ettiğimiz bu kelimeleri google anahtar kelime planlayıcısında sorgulatma yaptığımızda ise bize kelimelerin aranma hacimlerini verecektir.

Google’ın kelime planlayıcısının bir diğer güzel tarafı ise arama sorgulatmasını site yada url üzerinden yapabiliyor olmanız. Diyelim bir rakibiniz var ve onun sitesini yazarak, hangi kelimelerden ziyaretçi çektiğini yada hangi kelimelere yöneldiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

#3. Semrush

Semrush Kelime Analizi
Semrush Kelime Analizi

Semrush gibi bir site en fazla bu görselde ki kadar göstermekte, toplamda en fazla 10 kadar kelimeye ait bilgileri içermekte. Zaten semrush gibi bir seo analiz sitesine üyeliğiniz var ise üyelik dahilinde bu kelime analizlerinin hepsine detaylı bir şekilde ulaşmanız mümkün.

#4. Ahrefs

Ahrefs Kelime Analizi Aracı
Ahrefs Kelime Analizi Aracı

Ahrefs ve Semrush gibi sitelerin bir kaç güzel özelliği var. Kelime sorgulaması yaptığınızda malum veriler google verileri ile aynı olacak, lakin bu ahrefs ve semrush ta uygulayabileceğiniz bazı filtreler bulunmakta. Bu filtreler örnek olarak, featured snippet gibi önemli noktaları içerebiliyor.

Bunlar bize ne katıyor, eğer kelime analizlerimizde featured snippet var ise o kelimelerde ilk sırada olamasak bile featured snippet gibi schemaları kullanarak bir şansımız olabilir.

Tabi bu ahrefs’te paralı bir kelime ve site analiz aracı, o yüzden üyeliğiniz olduğu takdirde bol bol kullanabileceğiniz bir araç.

#5. Moz

Moz Kelime Analiz Aracı
Moz Kelime Analiz Aracı

Belki alışkanlıktır belki farklı bakış açısıdır, moz sitesini daha çok blog yazıları için tercih ediyorum. Kelime analizi kısmı ise görüldüğü gibi, çok fazla filtre olayını göremedim. Ücretsiz versiyonu bu kadar gösteriyor ve filtreler pek yok gibi. Paralı halinde ne kadar ekstra özellik vardır bilemiyorum ama pek kullanmayı tercih etmediğim bir araç.

Moz ile tek ilgimi çeken ikinci bir kısım DA ve PA kısımları…

#6. Topics.Seomonitor

Seomonitor Kelime Analiz Aracı
Seomonitor Kelime Analiz Aracı

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiz kelime analizi araçları içerisinde en güzeli diyebiliriz. Aynı semrush, ahrefs gibi featured snippet gibi özellikleri de gösterebilen yapısı ile aynı zamanda url yada site adıyla kelime analizi yapabilmenize de imkan veren seomonitor, ücretsiz araçlar içinde en güzellerinden biridir.

#7. Google Arama Sayfası

Google Sonuç Sayfası Kelime Analizi
Google Sonuç Sayfası Kelime Analizi

Görselde yer alan sayfa sırasının üstünde yer alan kelimeleri, üreteceğiniz içeriğe katarak yada bu kelimeleri baz alarak içerik üretebilirsiniz.

#8. Google Search Console Kelime Analizi

Google Search Console Kelime Analizi
Google Search Console Kelime Analizi

Ücretsiz kelime analizi araçlarından birisi yine google tarafından verilen search console sayfasında ki kelime analiz kısmıdır. Bu sayfada, kaçıncı sırada, tüm kelimelerde yüzde kaç pay alıyorsunuz, kaç tık aldınız, kaç gösterim aldınız hepsini görebilir, hedefinizi çeşitlendirebilir ve içeriğinizi optimize edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi seo‘da kelime analizi yapabilmek için ücretli, ücretsiz bir çok seo aracı bulunmakta. Ücretlileri almanızı gerektirecek yegane sebep, backlink analizi yapmak için olacaktır. Backlink için aldığınızda diğer alanları da kullanabileceğiniz için sorun teşkil etmemektedir.

Her zaman herkesin bu kadar bütçesi olmayabilir, standart bir üyelik $99’dan başlamakta ve ülkemiz şartlarında oldukça iyi bir para etmekte. Özellikle kendi seosunu kendi yapmak isteyenler için ve de lokal seo konusunda bütçesini verimli kullanmak isteyenler için yazımız faydalı olacaktır.

Bursa’nın ilk ve tek mühendislik vizyonuna sahip Bursa Seo Firması Prusa Seo olarak bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle. Kafanıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz…

Yorum yapın