Küçük İşletmeler İçin Veri Analizi

Veri analizi dünyası oldukça geniş bir alan, bizler firma olarak lokal seo konusunda hizmet verirken gördüğümüz en büyük eksiklik, firmaların veri analizi konusunda hiç bir hamle de bulunmadıklarıydı.

Veri analizini küçük işletmeler için biraz detaylandırmak gerekirse, en basit ve en masrafsız olarak Google Analytics verilerini ilk sıraya koyabiliriz. Görüştüğümüz kişilerde gördük ki, sitelerini bir şekilde yaptırmışlar ama hatta seo hizmeti adında ücret de ödemişler lakin ne bir getirisini hesap etmişler ne de bir faydasını görebilmişler üstelik ölçümlemek diye bir konudan haberleri bile yok.

Bu durumun bir kaç sebebi var, ilki bu konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmamaları ( olacaklar diye bir şey yok… ) ikinci konu ise, web sitelerini yaptırdıkları yerlerin bu konuyla bir ilgilerinin ve de heyecanlarının olmamaları. Durum böyle olunca, işleri başından aşkın firma sahipleri, işleri sadece site yaparım işime bakarım olan site yapıcılar olunca şuan ki durumların yaşanması çok normal.

Piyasa şartları her geçen gün zorlaşıyor, ekonomik durumlar, yeni giren oyuncular derken bir de üstüne google algoritma değişimleri, değişen ve gelişen teknoloji… kısacası artık çalışmak değil çok çalışmak gerekiyor.

Basit bir örnek vereyim, on sene önce kurulmuş bir firmasınız belki sektörünüz de de oldukça tanınan bir firmasınız lakin Google’ın çıkarmış olduğu mobile first indexing olayı var, şu demek oluyor, siteniz mobil uyumlu değilse, yani cep telefonları, tabletler gibi mobil cihazlara göre tasarlanmamışsa, google sıralamada sizlere öncelik vermiyor. Zaten zaman değiştiği için, sitenize gelen ziyaretçilere baktığınız da %80 – %90 oranında mobil cihazlardan geldiğini görünce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi bu vermiş olduğum bilgileri konumuzun başlığı olan veri analizi ile ilişkilendirirsek, dememiz o ki, siz sitenizin gelen ziyaretçilerin nerelerden geldiğini, hangi kelimelerden geldiğini, sitede ne kadar durduklarını, sosyal medyadan gelen var mı, hangi cihazlardan geldikleri gibi bilgileri görür, inceler ve analizini yaparsanız başarıya ulaşmanız oldukça makul olacaktır.

Burada da başka bir konuya daha değinmek istiyorum, bazı kelimeler vardır, hizmet sektöründe yer alan, internet arama sonuçları yada reklam onlar için kaçınılmazdır, mesela diyetisyenlik, psikologlar, evden eve nakliye firmaları gibi. Bu kişiler için zaten seo çalışmaları olmazsa olmazlardır. Ama bazı sektörler vardır rakipleriniz bu konularda eski geleneksel usüllerde iş yapıyordur, işte böyle yerlerde ise bu veri analizi muazzam derecede sizi rakiplerinize fark attırır.

Veri analizini sadece internet dünyasıyla sınırlamamak gerekir, işletmenizin oluşturmuş olduğu her bilgi veri analizi için gereklidir. Mesela damacana su satan bir bayi olduğunuzu düşünelim. Müşteri arıyor ve siz de götürüyorsunuz. Cem Yılmaz’ın espirisi vardı, Para-Çokomel Eğrisi, iş yapınız aynı böyle, sipariş ve teslimat, burada ki kazanç miktarını nasıl arttırabilirsiniz, ufak bir düşünme yaparsak, elinizde ki sipariş kayıtlarına bakarak bir sıralama çıkarabilirsiniz.

Mesela Gonca Sokakta ki Ahmet Bey, her ayın ilk günü 4 adet damacana su siparişi veriyor, başka bir sokakta ki başka biri 2 haftada bir iki damacana veriyor, başka bir sokak her hafta bir damacana siparişi veriyor.

Diyeceğimiz şu, sipariş kayıtları incelenerek sipariş vermesi muhtemel kişileri bir gün önce yada sonra gibi ayarlamalar yaparak yoldan kazanç sağlanabilir. Ve bunun gibi bir çok taktiksel işlemler yapılabilir.

Sadece damacana su bayisi diye düşünmeyin, mesela mahalle marketi gibi yada daha büyük marketler de bu tarz veri analizleri yapabilir, hangi ürünlerin birbiriyle kombinasyonu daha çok gidiyor, yada hangi ürün hangi günlerde çok gidiyor, yada hangi ürünler neden satışta düşük seyir sergiliyor bunların hepsinin kaydını tutulup analizlerinin incelenip, karlılık ve zarardan kaçış oldukça mümkündür.

Diyeceğimiz şu ki, daha önce hiç bu tarz bir fikri düşünmemiş olsanız bile, seo çalışması yaptırmış olsanız bile, veri analizi sadece analytics değil, komple bütüncül bir tarzda ele alınmalı ve tüm çalışmalar bu yönde şekillenmeli.

Prusa Seo olarak ana hizmet bölgemiz Bursa’da veri analizi konusunda partner firma olarak görüş bildirmek için her zaman bir telefon kadar yakınız.

Yorum yapın