Koronavirüs (Covid-19) Arama Trafiğini Nasıl Etkiledi

Eğer bir websiteniz var ise ve de en azından Google Analytics gibi bir analiz servisi kullanıyorsanız, günlük inişler çıkışlar hakkında bilginiz var demektir. Arama trafiğinde genellikle algoritma bazlı oynamalar görülebilir, bu normaldir. Eğer siz websiteniz için seo çalışması yapıyor veya yaptırıyorsanız, aldığınız backlinkler size olumlu da yansayabilir olumsuz da ….

Tabi bazen de öyle şeyler olur ki masanın bir tarafında kazananlar olduğu gibi net bir şekilde diğer tarafta kaybedenler olacaktır. Böyle zamanlardan birisi de 2020 senesine ve bizim yaşadığımız döneme geldi. Aslında ne olduğunu herkes biliyor… Çin’in Wuhan kentinden çıkan ve tüm dünyaya da pandemi olmasına neden olan koronavirüs (coronavirus) covid-19 virüsü, yaşam alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi internet alışkanlıklarımızı da değiştirdi.

Virüs salgınının yaşandığı bu günlerde neler değişti hep birlikte görelim…

#Masanın Kazananları

Covid-19 salgını sonrasında tüm dünya devletleri sosyal izolasyon ve sokağa çıkma yasağı uygulamasına başladı, durum böyle olunca temel ihtiyaçlarda büyük bir patlama oldu… Bu süreçte virüse karşı en önemli silahlar, sabun gibi temizlik malzemeleri, kolonya, maske ve eldiven gibi, kimyasal dezenfektanlar tavan yaptı. Bu koruyucu önlemlerin yanı sıra temel gıda maddeleri de inanılmaz bir yükseliş yaşadı, şimdi kazananlar listesini yapalım…

 • Kolonya üreticileri (Virüse karşı en iyi savunma hattı kolonyadan gelince, tüm kolonya üreticileri rekor satışlar yapmaya başladı ve e-ticaret siteleri de bu ilgiden dolayı roket hızıyla ziyaretçi aldı.
 • Maske, eldiven, tulum (Tıbbi maske, cerrahi maske, siperlik, eldiven, tulum gibi ürün üreten her firma şuan sipariş yetiştiremiyor ve aynı ilgi websitelerinde de yaşanmakta.)
 • Online Film ve Dizi İzleme Platformları (En bilinenler arasında Netflix, Puhu ve diğer tüm online dizi ve film izleme platformları bu pandemi sırasında rekor üstüne rekor kırdılar. Hatta bazı online yayıncılar, kampanya veya ücretsiz izleme seçenekleri sunarak bu ilgiyi rekor düzeye getirdiler)
 • Gıda Sektörü (Pandemi sırasında sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle herkes evine yiyecek, içecek ve taze sebze meyve stoklamaya başladı, bu durumda da kazananlar elbette üreticiler ve aracılar oldu, tabi websitelerine gelen rekor ziyaret…)
 • Eczane ve İlaç Sanayi (Pandemi sırasında virüse karşı koyabilmek için gereken en önemli şeylerden birisi de güçlü bağışıklık sistemiydi. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirecek, vitaminler, takviyeler ve diğer ilaçlara büyük bir ilgi gösterildi ve hem sektör hem de arama trafiği bu yönde rekorlar kırdı)
 • Kişisel Bakım Ürünleri (Pandemi sırasında kapanan işletmelere bakıldığında berber ve kuaförler, güzellik merkezleri, spa ve hamamlar gibi kişisel ilgi ve bakımın yapıldığı yerler olunca bu tür ihtiyaçlar için herkes kendi kendine işini görmek zorunda kaldı. Bu süreçte uzayan saçlar için bir grup pandeminin sona ermesini beklerken bir grupsa kendi saç kesme makinesini satın alarak bu işlem sırasında 3 numara saç modeliyle ortalıklarda dolaşmaya başladı. Tabi aynı zamanda bir çok kadın saç boyatma işlemlerini kendi yapmak zorunda kalacak ve evde saç boyama işlemleri ve diğer kişisel hijyen gereksinimleri bu zamanlarda büyük bir ilgi ve patlama yaşadı.)
 • Haber Siteleri (Yine böyle günlerde en çok talep gören şey, bilgi oldu. Twitter‘da anlık olarak trendtopic olan konular ve yetkililerin hesapları ve haber siteleri bu günlerde rekorlar üzerine rekorlar kırdılar. En ufacık bir iyileşme bilgisi, haberi anında milyonlara ulaştı, bu pandeminin kazananı şüphesiz haber ve bilgi iletim sistemleri oldu.
 • Kutu Oyunları (Akıllı telefonlar çıkınca ve içerisinde aynı bilgisayarda ki gibi güçlü grafik özellikleri olan oyunlarda yapılınca kutu oyunlarının pabucu biraz dama atılır gibi oldu. Ama pandemi sırasında sokağa çıkma yasağı ilan edilince tüm aile bireyleri bu olayı fırsata dönüştürmek istediler ve yapamadıkları şey olan birlikte zaman geçirme eylemini keyifli hale getiren kutu oyunları büyük bir talep patlaması yaşandı. Jenga, scrable, puzzle bu zamanda en çok talep görenler oldu…)
 • Kitap Sektörü (Pandemi eve kapatınca insanlar dediler ne yapalım bari kitap okuyalım, durum böyle olunca kitap sektörü de büyük bir patlama yaşandı ve kitap satış rakamları ve kitap satış siteleri tarihinin en büyük ilgisini yaşar hale geldi.)
 • Kargo Şirketleri (Bu kadar alışverişin kazananı şüphesiz taşımacılık sektörü yani kargo sektörü)
 • Moto Kurye Sektörü (Restoranların kapatılması ve yemek yerlerine de ilgi azalması ile moto kurye ile sipariş teslimatı tarihinin en büyük patlamasını yaşamakta.)
 • Online Görüşme Platformları (Sosyal izolasyon sonrasında güven mesafesi 2 metre olunca, yüzyüze yapılan toplantılar, bireysel görüşmelerin hepsi online platformlara taşındı ve bu pandemi de kazananlar arasına bu platformlar ve online görüşmeler damgasını vurmuş oldu.
 • E-ticaret Sektörü (Pandemi sayesinde var olan ilgi inanılmaz derece de arttı. Her sene büyüme gösteren sektör, sokağa çıkma yasakları ve sosyal izolasyon nedeniyle tarihinin rekorunu kırmak üzere. Gıda, temel ihtiyaçlar, kitap, dezenfektan, saç kesme makinesi derken, e-ticaret siteleri, alışveriş siteleri bu masanın en çok kazananı olmuş durumda… )

#Masanın Kaybedenleri

Bu konu biraz üzücü ama maalesef hayatın bir gerçeği. Pandemi sürecinde var olan para sadece sektör değiştirdi, aslına bakarsanız piyasaya çok fazla para girişi oldu. Hangimiz hayatında bu kadar çok kolonya kullandı? Hangimiz saç kesme makinasına bu kadar ilgi gösterdi??

Durumu dramatikleştirmeden bu covid-19 salgını sırasında trafik ve satış kaybeden sektörlere bir bakalım…

 • Turizm Sektörü (Virüsün yayılma sebebi olan yurt dışı seyahatleri artık hangi zamana kadar ertelenebilir bilinmez ama bu sektörde yer alanlar da evlerine kapandığı için ne bir rezervasyon ne de bir yurt dışı seyahat bileti satıldı. Sektör, bahar aylarında yükselişe geçecekken batma durumuna geldi.)
 • Taşımacılık Sektörü (Uçaklar, deniz taşıtları, otobüsler, minibüsler, kısacası insanları bir yerden bir yere götüren ne varsa hepsi bu pandemi de büyük darbe aldı. Büyük hava yolu şirketleri batarken, ülkemizde yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları ise il dışına çıkış yasaklanınca kontak kapatıp beklemek zorunda kaldılar.
 • Akaryakıt Sektörü (Akaryakıt sektörü son zamanlarda petrol varil fiyatlarının inanılmaz düşmesi ile arabası olanlar için bulunmaz zamanlara denk gelse de, pandemi yüzünden sokağa çıkma azalınca, kimse bir yere gidemez oldu, bu da haliyle akaryakıt tüketimini azalttı.)
 • Restoran, Yemek ve Eğlence Sektörü (Restaurantlar kapatıldı, eğlence mekanları kapatıldı, lokantalar kapatıldı, kısacası bu sektörde yer alanlar, yapabildiyseler eve paket servisine başladılar, yoksa dükkan kapatıp beklemekteler.)
 • İthalat Sektörü (Yurt dışından ürün getirip satan hangi alan veya sektör var ise bu pandemi de kaybedenler kulubüne giriş bileti almış oldu. Tüm dünyaya ürün satan Çin, pandeminin kaynağı olunca herkes acaba virüs bulaşır mı diye Çin malı ürünlere negatif yaklaştı. Zaten tüm dünya birbirinden zorunlu haller olmadıkça alışveriş etmezken, ithalat işi yapanlar bu pandemiden etkilenenler oldu.)
 • Fuarcılık Sektörü (Yine en büyük darbeyi alan sektörlerden birisi ise fuarcılık sektörü oldu. Aylar öncesinden başlayan reklam ve tanıtım hizmetleri maalesef boşa gitmiş oldu ve bu pandemi sürecinde hiç bir fuar ve fuar sektörüne hizmet veren alt sektörler kepenk kapatmak zorunda kaldılar.)
 • Eğitim Sektörü (Her ne kadar eğitim sektörü kendisini online eğitime çevirse de bazı eğitimler var ki muhakkak yüz yüze olması gerekmekte. İlk yardım eğitimleri, iş güvenliği eğitimleri gibi bir çok eğitim halen daha yüz yüze yapılamamakta, bu pandemi de yara alanlar arasında onlar da yer almakta.
 • Üretim ve Sanayi Sektörü (Büyük fabrikalarda, binlerce kişinin çalıştığı sektörlerde virüs salgını korkusu bir çok işletmeyi zorunlu olarak ya üretim azaltımına yada kepenk kapatmaya itti, klasikleşen Süleyman Çakır sözü ile “Çoktan çok, Azdan az” gider diyerek bu pandemi de kaybedenlere onlar da eklendi.)

Aklımıza geldikçe listelerimize yeni sektörleri eklemeye devam edeceğiz.Böyle anların bir daha olmamasını temenni etmekten başka şansımız yok ama olursa ne yapacağımızı az çok kestirebilir hale geldik demektir.

Azalan ve artan sektörlerin bu durumu her şekilde lehine çevirebilmeleri için klasikleşen bir söz olan, her krizde fırsat vardır sözünü hatırlatarak, web site sahiplerinin kaybeden tarafta yer alıyorlar ise, bu süreçte seo ve içerik üretim alanlarında daha fazla aktif olmalarını. Kazanan tarafta yer alanların ise, tedarik ve kargo süreçlerinde başarılı olup, kendi sınırlarını test etmelerini yine ayrıca marka bilinirliği konusunda bulunmaz bu fırsatı iyi değerlendirmelerini temenni ediyoruz.

Kriz zamanlarında profesyonel seo desteği ve neler yapabiliriz hakkında yardım almak istiyorsanız bize ulaşmaktan çekinmeyin.Prusa Seo olarak Bursa seo hizmetlerimizden faydalanmayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın