Hotjar ve Seo İlişkisi

Geri bildirim gibi bir nimet ister internet dünyası olsun isterseniz gerçek dünyada olsun, tüm iş yapan, üreten kişiler için bulunmaz bir fırsattır. Hatalarınızı, eksik yönlerinizi, iyi yönlerinizi kısacası yaptığınız bir işin, başka insanlar üzerinde ki etkisini öğrenebileceğiniz yegane veridir.

Bu yazımızda internet dünyasında ki geri bildirimin ne derece önemli olduğunu öğrenmek ve bu geri bildirimlerin bütüncül seo yaklaşımımızdaki ux yani kullanıcı deneyimi ile olan muhteşem bağını göreceğiz.

Web siteniz bir e-ticaret sitesi ise ve e-ticaret seo’su nasıl yapılır gibi bir şeyler aratıp bilgi arıyorsanız bu yazımız size ilaç gibi gelecek, onun haricinde ki diğer tüm sitelerde bu konuda anlatacaklarımızı kendi alanlarında uygulama yaparak muazzam iç görülere sahip olacaklardır.

Seo kelimesi hayatımıza girdiğinden beri kimisi bunun bağımlısı oldu, kimisi bu uğurda çok para kaybetti kimisi amacına ulaştı falan filan, bu seo dediğimiz şey de sadece iki kod yazılıp, iki backlink alınarak yapılan bir şey olmadığını, işin ehli tarafından size yapılan sistemler sayesinde algıladığınız da vay be, biz bu zamana kadar seo denilen şeyi kendimiz de yapabilir mişiz diyeceksiniz.

Lafı uzatmadan konuya dönelim. Bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünelim ve istediğiniz kadar verim alamadığınız senaryosuna göre neler yapabiliriz bir bakalım. Klasik bir söz var, ölçümleyemezsen geliştiremezsin diye, işte Google analytics, search console falan bu tip yerlerden ziyaretçilerin hangi sayfaları gezdiğini, hangi sayfalardan çıktığını, kaç kişinin bültene kayıt olduğunu falan görebiliyoruz. Ama öyle bir şey var ki, size binlerce kişiyi gizlice izlemenize izin veren harika iç görüye sahip olmanızı sağlayacak bir sistem var desem eminim heyecanlanırsınız.

Bu sistemin adı Hotjar… Hotjar denilen web site, aynı analytics kodu gibi size bir kod veriyor ve bunu sitenize eklediğiniz de size bir kaç özellik sunmakta ve bunlardan en güzelleri heatmap (ısı haritası) ve recordings (kayıtlar) olmaktadır.

Hotjar, sitenize giren her ziyaretçinin nereye tıkladığını, ne kadar sayfayı aşağı kaydırdığını, hangi sayfalarda nasıl hareketler yaptığını kayıt altına alan muazzam bir araç.

Deneme sürümü sayesinde sizlere 2 hafta boyunca heatmap yani ısı haritası ve 2000 adet kayıt izleme imkanı sunmakta. Bunlar nerede işimize yarayacak diye düşünüyorsanız size hemen söyleyelim…

Şimdi bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım ve sitenin ana sayfasında alt alta sıralanan bir sürü banner şeklinde kategoriler olduğunu varsayalım. Bu hotjar sayesinde kullanıcıların yüzde kaç oranında sayfayı aşağıya kaydırdığını görebilme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Test ettiğimiz sitelerde %50 gibi bir büyük oranın çok fazla aşağıya gitmediğini gördük. Bunun anlamı şu oluyor, siz önemli ürünlerinizi banner olarak ana sayfaya koyacaksanız bu %50 yada %75 lik gibi kısımlarda yer almasını sağlarsanız görünürlükleri artacak.

Yine sayfalarınızda en çok tıklanan yerleri, ziyaretçilerin linklere mi yoksa resimlere mi tıkladığı gibi bir çok harika bilgiye ve veriye ulaşma imkanınız oluyor.

Bundan çok daha güzeli ise recording kısmında yer alan ziyaretçilerin adım adım yaptıklarını video kaydı olarak gösteren bölüm. Burada öyle güzel verilere denk geliyorsunuz ki yapmanız gereken sadece sabırla oturup, elinize çay yada çekirdek alıp film gibi pür dikkat izlemek olacaktır.

Mesela bir ziyaretçi yaklaşık 25 sayfa gezmiş ise bu ziyaretçiyi hemen izleyin. Çünkü bu 25 sayfa gezintide ziyaretçinin kafa yapısını, siteniz de ki sepete ekle, yada kategori sayfalarınızın ne kadar işe yarar olduğunu yada işe yaramaz olduğunu görme şansınız olacaktır.

Bu incelemeler neticesinde, e-ticaret sitelerinde teknik olarak eksik kalmış sorunları tespit etmek oldukça kolay oluyor. Ayrıca binlerce kişiyi geri dönüşüm optimizasyonu konusunda birebir yanlarında iken test etme şansınız diye bir şey yoktur ama bu hotjar ve benzeri işler sayesinde binlerce kişiyi hiç onları rahatsız etmeden kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak seo dediğimiz şey, teknik, içerik ve kullanıcı etkileşimini maksimum seviyeye çıkaran bütüncül yaklaşımlardır. Hotjar sayesinde bu veri izleme ve kullanıcı deneyimini kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bursa seo firması olan Prusa Seo tarafından yazılacak olan bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Yorum yapın