En Kapsamlı Hazırlanmış Backlink Stratejileri

Backlink Stratejileri
Backlink Stratejileri

Sitelerimizin Google’da daha iyi bir sıralama elde etmesi için eskisi kadar olmasa da backlinke ihtiyacı var. Zaman içerisin de değişen algoritmalar sonucu Google, artık her backlinke olur demiyor, istiyor ki kaliteli ve sizle alakası olan yerlerden backlink alınsın ve de bu doğal yollarla olsun.

En zor süreç işte bu doğal yoldan backlink kazanımıdır. Bu yazımızda bizlerin de kullandığı backlink stratejilerini sıralayacağız, en zor kısmı bir nebze olsun hafifletmek istiyoruz, hadi başlayalım.

#1. Bağlantı Listelerinden Backlink Alma

Bağlantı listelerinden kastettiğimiz mesela “Ayın En İyi Seo Makaleleri” gibi yada “En İyi 10 Seo Blogu” gibi başlıklara sahip sayfaları bulmak ve bunlardan link istemek.

En İyi Sağlık Blogları Backlink Listesi
En İyi Sağlık Blogları Backlink Listesi

Örnek sorgumuz yukarıda ki gibi, eğer sizin siteniz yukarıda yer alan sitelerde listelenen bloglardan daha kaliteli olduğunu düşünüyorsanız, site yöneticisine güzel bir şekilde yazmış olduğunuz mail sayesinde backlink elde edebilirsiniz.

Bu yöntem biraz uğraştırıcı ama kalite açısından oldukça güzel, konumuz ile alakalı ve de diğer siteler ile ilişkimiz kurulmuş olacak ve Google gözünde oldukça kaliteli bir backlinke sahip olmuş olacağız.

#2. Kaynak Sayfalarından Backlink Alma

Link Sayfalarından Backlink Elde Etme
Link Sayfalarından Backlink Elde Etme

İkinci backlink bulma yöntemimiz kaynaklar sayfalarından backlink elde etme. Yukarıda ki görsel de örnek bir sorgulama yaptık ve 169 adet sayfa bulduk. Siz anahtar kelimenizi örnek sorguda ki gibi yazarak sayısız ve kaliteli backlink elde edebilirsiniz. Sorgu örnekleri de çeşitlendirebilirsiniz,

inurl:kaynaklar

inurl:linkler

inurl:kaynakca

Bu yöntemde de iş yine site sahibine ulaşıp güzel bir dille yazılarak backlink isteme olayına dayanıyor. Bu yöntemin başarı oranları konusunda etkili bir kaç faktör var, ilki siteniz gerçekten bu tür listelerde yer alanlardan iyi olmalı, ikincisi, webmaster arkadaş attığınız maili görmeli. Bu şekilde gönderdiğiniz maillerden 1o adet backlink alsanız sıralamada yükselmemeniz olası bile değil.

#3. Kırık Linkleri Bulup Yenisi İle Değiştirme

Kırık Linklerin Yerine Çalışan Link Koyma
Kırık Linklerin Yerine Çalışan Link Koyma

Üçüncü yöntemimiz benim oldukça hoşuma giden bir yöntem, lakin emek isteyen bir yöntem. Bu yöntem ile ikinci yöntem oldukça iç içe, ikinci yöntemde bulduğumuz sayfamıza girdiğimiz de Chrome Eklentisi olan Check My Links uzantısını kullanıyoruz.

Eklentiyi çalıştırdığımızda invalid links kısmında 5 adet linkin 404 sayfası olduğunu gösteriyor. İşte bu kırmızı linkler bizim ekmek teknemiz. Site sahibine bu linklerin sitesinde olmadığını belirtip, yerine sizin linkinizi koymasını isteyebilir ve çok kaliteli backlink elde edebilirsiniz.

Wikipedia sayfaları gibi yada bu tarz otorite sitelerde ki sayfaları da tarayarak kırık linkleri bulup yenileriyle değiştirmeniz de mümkün.

#4. Konuk Yazar Olarak Backlink Elde Etme

Konuk Yazar Olarak Backlink Elde Etme
Konuk Yazar Olarak Backlink Elde Etme

Bir söz vardır, balık tutmak için bile yem takarız diye, bu işte böyledir, bir şeyler elde etmek istiyorsak muhakkak bir şeyler vermeliyiz. Dördüncü backlink elde etme yöntemimiz de yukarıda ki görsel de yer alan sorguyu yapıyoruz.

Yapılan misafir yazar olmak ister misiniz sorgusuna ne kadar sonuç çıktığını görüyorsunuz, peki biz buralardan nasıl faydalanabiliriz. Şöyle ki, hakkını vererek güzel bir yazı yazarak, içerisine linklerimizi ekleyebilir, yahut yazar profilleri sayfasında kendimizi tanıtım, sitemizin adresini koyarak backlink elde edebiliriz.

Arama sorgumuzu çeşitlendirmek anahtar kelimeler geçirmek için hiç bir mani yok, görselde bile, misafir yazar, konuk yazar, yazar olmak gibi üç farklı varyasyon bulunmakta.

#5. Video Sitelerinden Backlink Elde Etme

Video Sitelerinden Backlink Elde Etme
Video Sitelerinden Backlink Elde Etme

Beşinci backlink elde etme yöntemimiz ise video sitelerinden backlink kazanma üzerine. Yukarıda ki görsel de yayınlanan videonun açıklama kısmına eklenen linkler sayesinde backlink elde etmiş oluyoruz.

Bu yöntemi sadece Youtube değil, Vimeo, Dailymotion gibi diğer bir çok video izleme sitesinde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin bir başka kazancı, bu tür sitelerden otomatik video çeken başka sitelerinde olması ve bizim linklerimizin o tür sitelerde de geçerek backlink sayımızın artacak olmasıdır.

#6. Yorum Backlink

En bilinen en eski backlink yöntemlerinden birisi, bu konuda yapılmış seo deneyleri mevcut lakin Prusa Seo olarak biz de bu konuda yeni bir seo deneyi tertip etmeyi düşünüyoruz.

Yorum Backlink Kazanma Commentluv
Yorum Backlink Kazanma Commentluv

Yorum backlinkleri kazanmak istiyorsak, en çok tercih edilen yorum uygulaması Commentluv bizler için güzel bir başlangıç olabilir. Hatta bazı versiyonlarında hem sitenizi ekleyebiliyorsunuz hem de yazmış olduğunuz makalelerden biri de ekstradan yoruma ekleniyordu. Bir taşla iki kuş vurmak.

Bu konuda söylenmesi gereken bir diğer madde daha, nofollow dofollow linkler, bunu da hızlıca anlamanın yolu yine bir chrome eklentisinden geçiyor, şu eklentiyi kurup hızlıca backlink almak istediğiniz sayfa nofollow mu dofollow  mu anlayabilirsiniz.

#7. Forum İmza Backlink

Forum İmza Backlink
Forum İmza Backlink

Forum sitelerinin imza kısımlarına izin verilen limit ölçüsünde linklerinizi koyarak backlink kazanabilirsiniz. Tabi, backlink kasmak için boş mesajlar atarsanız siteden uzaklaştırılmanız an meselesidir. Görsel de sağ üst köşeye bakarsanız sitede ki üyeliğimiz 10 Yıl 2 Ay, kısacası epey bir süre…

Forum Backlinklerinin geçerliliği konusunda net bir cevap vermek söz konusu değil, çok çeşitli backlink alınımı yapıldığı için etkisi tam olarak gözlemlenmiş değil. Lakin site içerisinde ki diğer kullanıcıların imzanızı görüp sitenize gitmeleri olası bir ihtimal…

#8. Dizin Sitelerinden Backlink Kazanma

Firma Rehberleri Dizinler Backlink Elde Etme
Firma Rehberleri Dizinler Backlink Elde Etme

Eskiden Dmoz oldukça popülerdi, dmoz kategori editörü olmak çok ayrıcalıklıydı, sonra biraz etkisi geçti, dizin sitelerine eklenen siteler ceza almaya başladı, dizin site sahipleri eklenen linkleri kaldırmak için ekstra ücret talep ediyorlardı.

Şimdi de durum değişti, abartı olmadıkça yerel dizinler oldukça önemli, Yerel Seo kapsamında yapılan dizin ekleme çalışmaları, hem yerel seonuzu güçlendirecek hem de backlink sayınızı arttıracak. Bu kapsamda Bulurum.com sitesi oldukça işe yarar ve sıralamada sadece kendisine eklediğiniz sayfa sayesinde bile yerel aramalarda iyi bir sıralama elde edebiliyorsunuz.

#9. Site İnceleme Ve Analiz Sitelerinden Backlink Kazanma

Site Analiz Sitelerinden Backlink Elde Etme
Site Analiz Sitelerinden Backlink Elde Etme

Google Search Console’da bağlantılar kısmına tıkladığınızda Wanaliz.com sitesinden 39 adet backlinkimiz olduğunuz görüyoruz. Bu tarz site analiz yada seo analiz sitelerinde sitemizi sorgulattığımız da backlink kazanma şansımız bulunmaktadır.

#10. PDF Dosyalarından Backlink Elde Etme

Pdf Dosyalarından Backlink Elde Etme
Pdf Dosyalarından Backlink Elde Etme

Görselde gördüğünüz gibi, bir çok link bulunmakta, her tezin yada bilimsel makalenin yararlandığı kaynakları gösterdiği kaynakça kısımlarında linkleriniz bu tarz da yer alabilir. Diğer bir durum ise, sizler pdf dosyaları hazırlayıp, pdf paylaşım sitelerine gönderip bu tarz backlinkler elde edebilirsiniz.

#11. Google Plus Backlink Elde Etme

Google Plus Backlink Elde Etme
Google Plus Backlink Elde Etme

Görsel de görebileceğiniz gibi, durum gayet açık ve net, Google Plus’ta yaptığınız paylaşımlar size backlink olarak geri dönmektedir.

#12. Pinterest Backlink Elde Etme

Pinterest Backlink Elde Etme
Pinterest Backlink Elde Etme

Görselden de anlayacağınız gibi, sitemiz de ki görselleri pinterest’e eklediğimiz de bizlere backlink olarak geri dönmektedir.

#13. Tanıtım Yazısı Backlink Elde Etme

Yerel Seo ve İtibar konularında Google’ın başvuru kaynağı olarak kullandığı yerel siteler mesela haber siteleri gibi bir de bunlar Google News kayıtlı ise, link borsalarında oldukça popüler oluyorlar. Backlink stratejisi olarak, tanıtım yazısı şeklinde backlink kazanılabilir.

Bu alacağımız tanıtım yazıları, sektörümüzle alakalı olursa o zaman çok daha etkili olmaktadır. Piyasada Google News kayıtlı haber siteleri bu hizmeti fazlasıyla görmektedir.

#14. Rakip Analizi Yaparak Backlink Elde Etme

Bazen tamamen tıkanırsınız, yada hızlıca eyleme geçmek istersiniz, o zaman en kestirme yol olan, rakip site backlink analizi ile, hem backlink elde etmeyi hızlandırır, hem de öngörünüz genişler.

Ücretli ücretsiz bir çok backlink checker sitesi mevcut, maddi kaynaklarınız yeterli ise ücretli siteleri kullanır, rakipleriniz nerelerden backlink almış, hangi bloglara yorum kasmış tek tek izlersiniz.

#15. Site Analiz Araçları Hizmetlerinden Backlink Elde Etme

Site analiz araçlarını bu sefer kullanmaktan bahsetmiyoruz, bahsettiğimiz tam olarak o araçları kullanıma sunmak. Her büyük seo sitesinde muhakkak ücretsiz seo araçları bulunmaktadır. Bu olayı sadece seo olarak düşünmeyin.

İşiniz ne olursa olsun, kullanıcılara ücretsiz analiz yada test araçları sunarsanız, insanlar sizin sayfa linkinizi bir çok yerde paylaşırlar. Özellikle test hazırlarsanız, mesela ileride evleneceğin erkeğin adı ne gibi insanların dikkatini çekecek tarzda olursa, bu paylaşımın çok olacağı anlamına gelir.

Diyetisyenler için kalori hesap cetvelleri, bugün kaç kalori aldım gibi çeşitli fikirde ve işlevde araçlar sizleri popülerlik konusunda zirveye çıkaracaktır.

#16. Görsellerden Backlink Elde Etme

En temiz ve masrafsız backlink elde etme yöntemlerinden biridir. Siz bir görsel tasarlar yada bir fotoğraf çekersiniz, insanlar da bunu kendi sitelerinde paylaşırlar. Siz sonra bu görseli takip eder, kim nerede paylaşmış bulursunuz ve ondan ya görseli kaldırmasını yada size link vermesini talep edersiniz ve iş bu kadar kolay.

#17. Soru – Cevap Sitelerinden Backlink Elde Etme

Bu iş biraz amelilik gerektiriyor ama almak istediğimiz backlink oradaysa o zaman biz de orada olmalıyız. Soru cevap sitelerinden backlink kazanmak için biraz mesai harcamak lazım, hemen iki tane üyelik açıp birinden soru sorup, iki dakika sonra cevap verir isek bu spam olduğu anlamına gelir site sahipleri bizi uzaklaştırır.

Bu tarz durum olmaması için kullanacağımız iki hesabında aktif olmasını sağlarız, epey biraz tanındıktan sonra soru sorup istediğimiz cevabı vererek linklerimizi ekleyebiliriz. İlla ki soru cevap siteleri olmasına gerek yok.

Mesela sözlük sayfaları da aynı şekilde iş görür. Özellikle yerel seo çalışmalarında iller bazında bakarsak öğrenci kitlesinin en yoğun olduğu siteler üniversiteler adına açılmış olan sözlük siteleridir. Buralarda da aynı mantığı yürüterek backlink elde edebiliriz.

#18. Sosyal İmleme Sitelerinden Backlink Elde Etme

Bir zamanların çılgınlar gibi link eklenen sosyal imleme sitelerinden bazıları hala daha iş yapar haldedir, bu sitelerde linklerimizi ekleyerek açıklama ve etiket bilgilerini girdiğimizde her sayfamız için oldukça güzel backlinkler elde etmemizi sağlayacaktır. Reddit ve benzeri siteler, linklerinizi ekleyip backlink kazanabileceğin yegane sitelerdir.

#19. Düşmüş Domainlerden Backlink Elde Etme

İnsanlar bir hevesle site açar, hatta bunlar şirket siteleri bile olabilir ama zamanla yenilenme süresi geldiğinde yenilenmez ve bir sonra ki sahibini bekler usulca. Bu dediğim yöntem için epey emek vermek gerekiyor lakin, amaç sıralamada yükselmek ise ve de yapılması gereken bu ise yapacaklar muhakkak olacaktır.

Burada ki olayımız, düşmüş bir domaini WaybackMachine sitesinden geçmiş kayıtlarını buluyoruz tabi varsa, o içeriği biraz daha doldurup, parlatıp yayınlıyoruz, sitemizin geçmişten gelen bir backlink gücü olduğu için sitemiz eski ihtişamlı günlerine kavuşacaktır. Sonrasında kendimize link kaynağı olarak kullanmak olasıdır.

Bu konuda iki tane web sitem olduğunu söyleyebilirim. Biri zamanında seo kelimesinde ilk sayfada bir domaindi, diğeri ise turizm sitesiydi ve etrafta hala daha backlinkleri dolaşmakta.

#20. Eklenti Ve Tema Türkçeleştirerek Backlink Elde Etme

En muazzam ama bir o kadar da uğraştırıcı işlerden biridir ama muazzam kalitede backlink elde edersiniz. Bu iş için en güzel yerlerden biri wordpress sitesidir ve bir çok eklentinin Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. Aynı şekilde temalarında.

İngilizcenize güveniyorsanız, Tema ve Eklenti Türkçeleştirmesi yaparak, temanın yada eklentinin yazarının web sitesinden çok kaliteli link almanız olasıdır.

Ve bu taktikle sayısız kaliteli backlink elde edebilirsiniz.

#21. Global Çaplı Projelerde Gönüllü Geliştiricilik

Open source yani açık kaynak projeler yada herhangi bir programın bir açığını yada geliştirmesine yardımcı olarak, yapımcıdan kaliteli backlink elde etme şansınız çok yüksek.

#22. Sponsorluk Yada Üyeye Özel Fırsatlar

Mesela, bir işletme sahibi olabilirsiniz ve öğrencilere özel indirimler gibi yada bazı dernek, vakıf, kuruluş gibi önemli kurumların çalışanlarına özel indirim yada kampanyalar düzenleyip bunu da kurumların web sitelerinden ilan ettirerek çok kaliteli backlink elde etme şansınız bulunmakta.

Bu olayın benzeri olarak mahalli, yerel sponsorluklar da aynı kapsamda değerlendirilebilir.

Yukarıda saydığımız tüm bu senaryolar, sizlere backlink elde etmek için vermek istediğimiz fikirlerdir. Uygulanabilirliği, sektöre ve de kişiye göre değişmektedir.

Eksik kalan yada sizlerin de paylaşmak istediğiniz backlink stratejileriniz var ise bizlere yorumdan bildiriniz.

“En Kapsamlı Hazırlanmış Backlink Stratejileri” üzerine 2 yorum

  1. Seo konusunda bir çok araştırma yapıyorum 1 yıldır da bir çok siteye seo ve danışmanlık hizmeti verdim genel olarak seo sitelerinde ki saçma yazılardan sıkılmış biri olarak söylüyorum gerçekten yazınıza hayran kaldım teşekkür ederim bu güzel bildikleri paylaştığınız için .

    Yanıtla
    • İdris Bey, bu güzel yorumunuz bizleri son derece mutlu etti, bir çocuğun gülümsemesi nasıl ki bazen bütün bir günün yorgunluğunu alıyorsa, sizlerin bu güzel yorumu da, bu yazıyı yazarken verdiğimiz emeğin karşılığını kat ve kat karşılamış oldu, asıl biz teşekkür ederiz.

      Yanıtla

Yorum yapın