En Çok Yapılan Seo Hataları

Seo konusunda teknikten daha çok mantığa önem veren biriyim, elbette teknik olarak işlenemeyen bir sayfanın mantığı ne derece iyi olursa olsun, tıpkı ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anladığı kadardır diye bir söz var ya işte tam bu hesap.

Bu yazımızda en çok yapılan hataları biraz olsun anlatacağız, testiyi kırmadan önce kim bu yazıyı okursa o kadar şanslı, hadi başlayalım o zaman…

Hata 1 : Çoklu Site Açmak

Yerel seo konusunda daha çok yapılan bir hatadır, mesela bir alanda tüm alternatifleri kayıtlayıp hepsinde başarı beklemek. Bir zamanlar evet sistem işliyordu ama şimdi hayır. Neden mi, aslında nedenini bir çok yazımız da anlattık, ama en doğrusu zayıf bırakılmış 5-10 site yerine güçlü tek site.

Herkes peynir ekmek gibi site açıyor, wordpress sistemlerin pratikliği sayesinde basit bir temayla işe başlamak 10 dakikayı almıyor. Durum böyle olunca site açmak çok basit, hemen içine 3-5 zayıf makale gir hop yayınla olsun ilk sayfa. Ama işte olmuyor. Halbuki doğrusu olan tek bir site ve her yazımız özene bezene olursa o zaman hem süreklilik hem kalite hem de marka olgusu oluyor ve seo dediğimiz şey yerine gelmiş oluyor.

Düşünsenize 5 site var her birinde 10 makale. Ama diğer tarafta tek site var ve 50 makale… Bence de bir düşünün bu dediklerimi. Bu arada bu durumda olanlar var ise diğer sitelerini kapatmaya gerek yok, dursunlar bir kenarda vakti gelince kullanırlar ama ana gemiyi belirlesinler..

Hata 2 : Yerel Seo’ya Göre Yazılar Yazmak

Örnek vereyim, adam il çapında tesisat işi yapıyor, ama sırf ziyaretçi kapmak için benzer sayfalar yapıyor, nasıl mı, örnek, abc.com/bursa-tesisat-firması.html, bursa-tesisat.html, bursa-tesisat-firmalari.html gibi bir çok sayfa yapıyor. Ve bu sayfaları yapanların hepsi rekabeti düşük kelimeler de bile çok gerideler.

Önerim şu, yaptığınız iş belki çok fazla içerik üretmeyen bir iş olabilir lakin yaptığınız işin çevresinde dolanabileceğiniz yahut firmanızdan haberler vereceğiniz tarzda yazılar yazmak çok daha mantıklı olacaktır. Sektörel bilgiler içeren ama kopya olmayacak tarzda yazılar sizlere daha çok getiri sağlayacaktır…

Hata 3 : Çöp Sitelerden Tanıtım Yazısı Almak

Saolsun Google, backlink olayını da epey bitirdi, bu aralar elimiz de bir tanıtım yazılarından backlink almak kaldı ama onu da yok sponsor içerik falan belirtmezsen oda sıkıntı. Bir de istiyor ki yayınlanan bu yazı bir amaca hizmet etsin.

Gelelim yanlışa, şimdi link alınacak diye, tamamen bu iş üzerine kurulmuş sitelerden link aldığınız da google zaten siteyi çöp olarak mimlemiş, siz de oradan aldığınız da haliyle olumlu bir etki göremeyeceksiniz. Bu konuda çöp siteleri nasıl anlarız derseniz, internette bir sürü makale var, onlardan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

Yorum yapın