Ders 3: Sosyal Medya Ve Seo Etkisi

Sosyal Medya Ve Seo Etkisi

Zaman zaman haberlerde, sosyal medyanın etkisi başlığı altında haberler duyarız, yada sosyal medya da ünlü olup şuan ki tabirle fenomen olup muazzam servet yapanları duymuşsunuzdur. Sosyal medya ( Facebook, Instagram, Twitter…) sitelerinde kitle elde edip bunu kazanca dönüştürmek sosyal medya ve seo ilişkisinin bir sonucudur.

Sitemiz de ki tüm yazılarımız da hep bütüncül bir seo çalışmasından bahsettik, sadece web sitesi ile bir yere istediğimiz zamanda varamayız, bunun sosyal medya ayağının olmasını da talep ettik. Peki sosyal medyada nasıl bir etkileşim olur da biz fayda sağlarız.

İlk olarak yılların sosyal medya sitesi Facebook, facebook ta sayfa açarak paylaşımlar da bulunmalıyız. Facebook, her ne kadar orta yaş gurubuna hitap etmeye başladıysa da hala insanların en çok girdiği yerlerden biri ve yine işimizin reklam ve içeriklerimizi paylaşabileceğimiz sitemize direk ziyaretçi çekebileceğimiz en güzel araçlardan biri.

Instagram ise şuan da tam bir fırtına, hızlı ve daha fazla etkileşimin olduğu muazzam bir yer. Örnek senaryolardan konuşalım, işiniz mesela psikolog, diyetisyen, dermatolog gibi insanların direk hizmet alabilecekleri bir iş dalıysa, instagram sizler için olmazsa olmaz olmalıdır.

Instagram da her gün muhakkak bir paylaşımınız olmalı, kitleyi sıcak tutmalı, beslemelisiniz. Bazıları diyebilir biz halı yıkama firmasıyız, her gün foto mu atalım derse, evet atın bir şekilde bir fikir bulun ve paylaşın. Eliniz de ki numuneleri iyi kullanın, paylaşılabilir ne varsa paylaşın ve güzel bir kitle yakalayın büyütmeye odaklanın.

Twitter ise daha resmi ve işlevsel, mesela instagram da bir söz paylaşamazsınız, onu en fazla görsel haline getirip paylaşabilirsiniz, ama twitter da ise düşüncelerinizi, linklerinizi rahatlıkla paylaşabilir, sizden her türlü bilgiyi takipçilerinize aktarabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Tüm bunların birleşmesi ne anlama gelecek, sizler tüm bunları yaptığınız da topyekün bir seo çalışması yapmış oluyorsunuz, eğer biri sizin tarzınızı beğendiyse size yine gelecektir. Ve de her platformun takipçi kitlesi ayrıdır, birinde olan diğerinde olmayabilir, amacımız daha fazla kitleye ulaşmak, bu yüzden ne kadar platform var ise hepsine ulaşılmalı ve adım adım seo yolunda ilerlenmeli.

Tüm bunların sonucunda seo çalışmalarımız karşılığını verecek ve bizleri o istediğimiz yerlere getirecek. Şunu ilkeyi seo çalışmalarınızda uygulayın her gün bir önceki günden daha iyi olmaya gayret gösterin böylelikle başarıya kesin yoldan ulaşmış olacaksınız…

Yorum yapın