Ders 1: Alan Adı Seçimi Ve Seo Etkisi

Ders 1: Alan Adı Seçimi ve Seo Etkisi

Herşey en başta planlanmalı, internet mecrasında yol almak istiyorsak bunu önce güzelce bir tasarlamak gerekir, lakin herkesin bu konuda uzman olmasını bekleyemeyiz. Şimdi hedefimiz ne olursa olsun, ister bir işletme sahibi olalım, ister bir hobi sitesi sahibi olalım, herkesin bir şekilde amacı kitlelere ulaşmak olacaktır.

Kitlelere ulaşmak için yani çok fazla insanın sitemizi ziyaret etmesi için bir kaç faktörün bir araya gelmesi gerekiyor. İlki içerik yönünden doyurucu bir sitemiz olmalı, ikincisi seo konularında yetkin olmalı, üçüncüsü reklam.

Bir site sahibi olmanın da ilk kuralı bir alan adına sahip olmak yada ingilizce adıyla domain name. Alan adı satın al yada alan adı kayıtla gibi google da arama yaptığımız da karşımıza bir dünya site çıkıyor, haliyle ilk olarak en baştakine giriyoruz. Önümüze bir isim yazma alanı ve altında .com, .net, .org, .com.tr …. falan filan bir sürü uzantılar çıkıyor. İlk olarak burada bocalıyoruz. Ne zaman karşımıza böyle çok seçenek çıksa aklıma hemen Barry Schwartz‘ın Bolluk Para-Doksu, Az, aslında çoktur isimli kitabı gelir.

Benim uzantı seçimlerinde her zaman .com uzantısı ilk sırada yer aldı ki zaten dünyada da en çok kullanılan uzantı, bir de benim tercih sebebim eski bir alışkanlık olarak tarayıcı adres satırına site adresini yazıp sonra ctrl+enter diyerek, www ve .com’un kendiliğinden eklenerek siteye girme alışkanlığının benim haricimde başkalarında da olduğunu varsayarak bu uzantıda takıntılıyım. Çünkü sonu .net yada .org olmuş olsa bu kombinasyonlu siteye girmek isteyen bana değil diğer sitelere girmiş olacak ve de bu istemediğim bir şey.

İkinci olarak eğer .com uzantı alınmış ise .org seçerim, eğer bir firma isem kafadan hiç düşünmeden .com.tr alan adını seçerim. Çünkü ülkemiz de .com.tr uzantısını ancak firmalar yada marka sahipleri alabiliyor ve özellikli bir uzantı.

Sanırım az çok kafamız da alan adımızın uzantısı ne olacak az çok karar vermiş olduk. Şimdi diğer bir kısım ise alan adı yani site ismini seçmek, bir zamanlar bundan en az 10 sene evvelinde bile her türlü alan adı kayıtlanmış, ne üç harfli domain kaldı, ne de dört harfli, hani 1cx.com yahut rgz5.com gibi site isimlerini bile aldılar, o zaman ki ufkumuzla böyle isim neden alınır derdik, gerçi hala da deriz. Ama öyle örnekler var ki yazının devamında da değineceğiz mesela r10.net gibi şuan da webmaster aleminin en çok girilen sitesi ve ne ismi bir şeye benziyor ne de benim tercih sıralamam da bile yer almayan .net uzantısına sahip bir site ama gel gör ki kendi alanında en iyisi.

Lafı fazla uzatmadan nasıl etkili site ismi alan adı seçilir ona bakalım, yine geçmişe döneceğim, bir zamanlar anahtar kelimeyle eşleşen site isimleri seo konusunda bir adım önde giderdi. Şimdi şu resme bakın ne demek istediğimi açıklayacağım.

Alan Adı ve Seo Etkisi
Alan Adı ve Seo Etkisi  Görsel Kaynak 

Bu görsel epey eski bir zamana ait ama ne demek istediğimi anlamanız açısında faydalı bir içerik. İlk olarak arama kelimesi auto insurance ve aşağıda listelenen sitelere bir göz atalım, ilk sırada ki sitenin son kısmında car-insurance yazıyor ve koyu yeşil durumda, hani google bu auto insurance car insurance kelimelerini eşleştirmiş, eş anlamlı kelime maksatlı listelemiş. İkinci siteye bakalım, orada da Autoinsurance kelimesi birleşik yazılmış yani google bu iki kelime arasında tire işareti konmasa bile algılamış ve koyu yeşil yapmış. Üçüncü sırada ki sitemiz de ise Auto/Insurance kelimelerine bakarsak aralarında yan çizgi var ama yine google bunu sıralamada göstermiş ve oda koyu yeşil.

Şimdi bir zamanlar işler böyleydi, insanlar sıralamada yükselmek için öyle alan adları alıyorlardı ki, içerisinde üç yada dört anahtar kelime geçiyor ve sıralamada biraz ilgi ile üst sıralarda yer alıyordu.

Neyse ki google artık bu durumları geçeli çok oldu ve şimdi günümüze bakalım, hatta aynı kelimeyi biz sorgulayalım bakalım şuan ki durum nedir.

Günümüz Arama Sonuçları ve Sıralama Etkisi
Günümüz Arama Sonuçları ve Sıralama Etkisi

Görselde de gördüğünüz gibi artık koyu yeşil olayları yok, ve de anahtar kelime geçen alan adı bile yok, hepsi sigorta markaları ve gördüğünüz gibi hiç birinde auto insurance kelimesi alan adının kendisinde geçmiyor. Şimdi demek istiyoruz ki, artık devir değişti ve de alan adından ziyade içerik önemli, markalaşma önemli, etkileşim önemli, diyelim auto insurance yerine araba sigortası yazdık ve geçen sene sigortalattığımız site sıralamada 4. sırada ama biz yine ondan yaptırmak istiyoruz sigortamızı, eee haliyle ilk sırada ki değil 4. sırada olan siteye gireceğiz ve google bunu anladığında zamanla işler değişecek ve sıralamada değişecektir.

Zannediyorum buraya kadar anlamadığınız kısım yoktur, şimdi durumu toparlarsak, artık alan adının seo’da ki etkisi azaldı. Kaliteli içerik, markalaşma, ziyaretçiyle etkileşim çok daha işlevsel hale geldi ki, sosyal medya paylaşımları, kampanyalar, sadakat, ziyaretçi memnuniyeti gibi bir çok farklı kavram değer kazandı.

Sonuç olarak, kısa vadede kazanç olayı tarih olmuştur. Bundan sonra kim daha çok yayın yaparsa, etkileşimde bulunursa, sitesine ziyaretçi çekmeyi farklı mecralardan başarırsa o ipi göğüsler. Bu yüzden alan adınızı seçerken marka olacak tarzda seçmeli yada bu görüşe en yakın ismi almalısınız.

Şimdi birisi de derse ki sen bize söylüyorsun ama sen anahtar kelimeni barındıran site almışsın, bu nasıl iş derse, benim bu isim de bir firmam mevcut, üstüne bu isim oldukça popüler olduğu için boş, salt, sadece ana kelime almak neredeyse imkansız. O yüzden size de önerdiğim gibi markalaşmaya en yakın isim olarak yola devam etmekte bir mahsuru yoktur.

Uzun bir yazı oldu lakin alan adı seçimi ve seo etkisi üzerine sanırım ne demek istediğimi anladınız, yine kafanıza takılan bir şey olursa hiç çekinmeden yorum olarak bizlere bildiriniz, biz de gerekeni neyse açıklamaya çalışırız. Hedefiniz yolunda güçlü, kararlı ve google güncellenmelerinden etkilenmeden devam etmek için uzun yol her zaman kafidir. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere…

Yorum yapın