Google Adwords Negatif Anahtar Kelime İpuçları

İnternette tanıtım yapmak için bir kaç yoldan birisi olan Google Ads (Adwords) reklamları, doğru kullanıldığı taktirde en etkili yöntemlerden birisi olabilmekte.

Yeni bir iş kurduğunuzu düşünün, yeni bir firma ve yeni bir web sitesi. Az çok seo konularını da biliyorsunuz ve yeni yaptırdığınız siteye seo çalışması da yapalım diyorsunuz lakin seo dediğimiz şey öyle yeni açılmış bir site için 1-2 ayda olacak bir iş değil.

Böylesi durumlar için en uygun pazarlama yöntemi Google Ads reklamlarıdır. Bu yazımızda Google Ads’ın nedir ne değildir gibi konularına girmeyeceğiz. Sadece Google Ads reklamı vermeden önce bilmenizi istediğimiz güzel bir konu var onu anlatıp çıkacağız.

Google Adwords‘te bir reklam kampanyası yaparken reklamınızın hangi kelimeler de çıkmasını istersek o kelimelere anahtar kelimeler dendiğini biliyoruz. Google bize üç alternatif sunuyor bu kelimeleri belirlerken;

  • Geniş Eşleme
  • Sıralı Eşleme
  • Tam Eşleme

Geniş Eşleme kullanımına örnek verecek olursak;

Örnek

Geniş eşlemeli anahtar kelime:

düşük karbonhidratlı diyet planı

Reklamlar aşağıdaki aramalarda gösterilebilir:

karbonhidratsız gıdalar
düşük karbonhidratlı diyetler
düşük kalorili tarifler
Akdeniz mutfağı diyet planları
düşük karbonhidratlı diyet programı

Yukarıda gördüğünüz gibi siz bir 4 kelimeden oluşan gurup yapıyorsunuz o size bir çok alternatif sunuyor.

Sıralı Eşleme kullanımına örnek verecek olursak;

Örnek

Sıralı Eşleme anahtar kelime : Bisiklet Zili

Reklamlar aşağıdaki aramalarda gösterilebilir:

Bisiklet Zili Alın

Bisiklet Zili Çeşitleri

Bisiklet Zili Fiyatları

Gördüğünüz gibi sıralı eşleme de anahtar kelimemize çok yakın varyasyonlar da reklamımız gösterilebilir.

Tam Eşleme kullanımına örnek verecek olursak;

Tam Eşleme anahtar kelime : Bursa Doğalgaz Tesisatı

Reklamlar aşağıdaki aramalarda gösterilebilir:

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı Bursa

Bursa Doğalgaz Tesisatı Firması

Bursa Doğal gaz Tesisatı

Busra Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatları

Gibi kelimeler de reklamınız çıkabilir.

Şimdi asıl meseleye gelelim;

Eğer doğru bir şekilde anahtar kelime analizi yapılmaz ise ve de kelime eşleşmeleri geniş eşleme olarak seçilirse, ipin ucunu bir kaçırdınız mı sürekli gereksiz tıklamalara para harcamış olabilirsiniz.

Google Ads’te Para Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak Önerilerimizi Listelersek;

  • Sektörünüz de ki rakip firmaların isimlerini mutlaka sıralı eşleme olarak negatif anahtar kelime listenize ekleyiniz. Çünkü bir çok yanlış reklam kampanyasında gördük ki, rakip firmaların adlarıyla aratılıp başka isimli sitelere reklamdan girişler oluyor ve bu girişler hiç te azımsanacak ölçüde değil.Kısacası rakibinizi arayan ama size para kaybettiren aramaları sıralı eşleme yaparak önleyebilirsiniz.
  • Geniş eşleme olayını isteyen müşterileriniz olabilir bu durumda ise günlük mutlaka tıklanan kelimelerin görüldüğü panelde siz ile alakası olmayan kelimeleri negatif kelimeler gurubuna ekleyin, burada dikkat etmeniz gereken bir durum var, mesela evden eve nakliyatçı olduğunuzu düşünelim, yine bulunduğumuz il olan Bursa‘dan örnek verirsek, Yıldırım Evden Eve Nakliyat kelimesinde reklama çıkmak istediğimizi varsayalım, lakin Yıldırım kelimesi negatif kelime olarak işaretlenmiş ise bu kelime de çıkamazsınız. Ve Bursa‘nın en çok nüfusa sahip merkez ilçesinden pay alamayacak olacaksınız.
  • Siz den önce birileri reklam kampanyasını yönetmiş ise, ilk olarak anahtar kelime listesine bakın, orada farkında olmadan listeye ekledikleri kelimeler yüzünden ticari olarak kayıplara uğramanız söz konusu olabilir. Ayrıca kelimelere bakarken aynı zamanda eşleme türünü de dikkate almanız gerekir.

Sonuç olarak, Google Ads reklamları yeri geldiğinde kullanılması zevkli ve başarılı olan bir reklam türüdür, bu yazımızdan elde edeceğiniz bilgi birikimiyle bir sonra ki kampanyanızı daha dikkatli oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın