sayfa açılış hızı ve seo | Prusa Seo - Bursa Seo Uzmanı

Tag: sayfa açılış hızı ve seo

Ders 2: Hosting Ve Seo Etkisi

Posted on 9 Kasım 2018 by in Seo Dersleri with no comments

Ders 2: Hosting ve Seo Etkisi

İlk dersimiz de alan adının inceliklerinden bahsettik, bu sefer de barındırma hizmetlerinin seo konusunda ki etkilerini paylaşacağız. Bizim yazılarımız da farkedeceğiniz durum olaya sadece tekniksel açıdan bakmamak olacaktır, hani bizler de bir kullanıcıyız ve yaptığımız işlemleri doğal yollardan yaparak amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz.

Önce bir soru sorayım, kim geç açılan bir sitede yada sayfaları arasında gezinirken sizi yoran bir sitede durmak ister? Cevap veriyorum hiç kimse, hani bir zamanlar çevirmeli internet bağlantıları vardı, telefon hattını çıkarıp bilgisayara bağlıyorduk, ve şu sesi dinleyin ve bakalım oldların yüzünde gülümseme olacak mı, gençler de de bu neymiş ya dedirtebilecek miyiz…

Tabi şimdi ki zamanlar da herşey değişti ve zaman, hız en değerli kavramlar oldu, bu yüzden insanların üç – beş saniye de açılan siteye bile tahammülleri yok. Bu yüzden barındırma işlemini kaliteli güzel bir yerden yapmalıyız ki, site açılış hızımız düşük olsun ve ziyaretçilerimize karşı mahçup olmayalım.

Konudan konuya atlamayalım ama site hızımızı arttırmak sadece hosting ile alakalı değil, biz bu ikinci dersimizde genel olarak hostingin etkisi üzerine duracağız, lokasyon gibi kavramları konuşacağız, ilerleyen derslerimiz de site hızını düşürmeye yönelik yazılarımız olacak.

Google, site sahipleri için bir çok kullanışlı araç kullanıma sunuyor bunlardan biri de Deniz Feneri yani Lighthouse. Google lighthouse açık kaynak kodlu, web sayfalarının kalitesini iyileştirmek amacıyla hazırlanmış otomatik bir araçtır, bu aracı google chrome eklentisi olarak ta kullanma şansınız var. Lighthouse’ta sayfalarınızın performans, erişebilirlik gibi bir kaç daha denetimlerini yapmanız mümkün.

Bizler bu denetimleri bir sonra ki yazılarımız da paylaşacağız lakin yine dediğim gibi bizim olayımız mantığı anlamak ve mantıkta google lighthouse verilerinden geliyor. Bakalım lighthouse bugüne kadar ne gibi analizler yapmış;

  • Sayfa yüklenme süresi 1 saniyeden 3 saniyeye çıktığında bounce rate yani hemen çıkma oranı %32 oranında artış gösteriyormuş.
  • Sayfa yüklenme süresi 1 saniyeden 5 saniyeye çıktığında bounce rate yani hemen çıkma oranı %90 oranında artış gösteriyormuş.
  • Sayfa yüklenme süresi 1 saniyeden 6 saniyeye çıktığında bounce rate yani hemen çıkma oranı %106 oranında artış gösteriyormuş.
  • Sayfa yüklenme süresi 1 saniyeden 10 saniyeye çıktığında bounce rate yani hemen çıkma oranı %123 oranında artış gösteriyormuş.

Lighthouse istatikleri için şu sayfada ki diğer metriklere de bakmanız sizin faydanıza olacaktır. Tıklayınız.

Şimdi burada da bazı kavramları belirtmekte fayda var, bounce rate yani hemen çıkma oranı bir seo sıralama faktörü müdür değil midir, tartışılır, tartışılıyor da lakin biz yine bütüncül bir seo yaklaşımında olduğumuz için, olayı mantık açısından biraz da teknik açıdan irdelemek güzel olur.

Google hemen çıkma oranını şu sayfada ( tıklayınız ) güzelce anlatmış, google analytics verilerine baktığımız da hemen çıkma oranımızı görürüz, bazen yüksek çıkar bazen düşük bu iki durumu da kendi içinde değerlendirmek gerekir, google’un da dediği gibi anasayfan diğer sayfalara geçiş olacak tarzda bir yapın varsa mesela ödeme sayfaları gibi, hemen çıkma oranın yüksek ise bu iyi bir işaret değil demektir, ama posta kodu bilgisini verdiğiniz bir siteniz varsa, ziyaretçi girer siteye alır istediği bilgiyi sonra da çıkar, haliyle hemen çıkma oranı düşük olur.

Biz daha çok sayfalarımızın açılış süresi ile ilgili olan kısıma bakıyoruz ve yukarıda verdiğim dört oranda da saniyelerin bile ne kadar değerli olduğunu umarım anlamışızdır. Bu yüzden kaliteli bir hosting firması ile çalıştığımız da sunucuların yanıt verme süreleri ne kadar hızlı olursa ziyaretçilerimizi kaybetme olasılığımız da o kadar azalır.

Sunucuların lokasyonu konusuna da biraz değinirsek, ilk dersimiz de .com .net gibi uzantılardan bahsettik, mesela .com.tr ülkemize ait bir uzantı, .co.uk ise İngiltere’ye ait bir uzantı ama mesela .com gibi genel bir uzantı söz konusu olduğunda google için bizi hangi ülkede göstermesi için bazı ek verilere ihtiyacı olabilir. Bunlar sunucu ip adresi gibi, backlink dediğimiz geri bağlantılar, iletişim adresleri gibi bir çok veri lokasyon konusunda google a yardımcı olmaktadır. Yine google çalışanları tarafından yapılan, lokasyon konusunda açıklamalar, lokasyonun tek başına bir veri olmadığı ama bütüncül seo yaklaşımı içerisinde coğrafi olarak hedeflerimiz var ise ona göre lokasyonu seçmek mantıklı olacaktır, tüm bunlara ek olarak CDN servislerinin de bulunduğu merkezlerin de varlığı sebebiyle hosting’de lokasyon konusunu umarım anlamışsınızdır.

Hosting ve Seo konusunu özetlersek, tek başına aslan payına sahip değil ama kaliteli bir seo altyapısı için güçlü ve hızlı sunucularda barındırmak, sitelerimiz için artı bir değer olacaktır. Yine aynı şekilde hostinglerimizin açık kalma süreleri, bir problem olduğunda sitelerimizin ne kadar kapalı kalacağı gibi durumlar da düşünülüp, araştırılıp öyle karar verilmesi gelecek seo stratejimiz için güzel bir başlangıç olacaktır. Zamanında öyle hosting firmaları vardı ki, sunucu değişikliklerinde siteleriniz kapalı kalıyor, kendi sitelerine, telefonlarına ulaşamıyorsunuz, bir sorun olduğunda geri dönüşleri ertesi güne kalıyor, sıralamada kim bilir kaçıncı sıradasınız gibi konular gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Ve de tüm bu anlattıklarımı blog sitesi yada kurumsal bir firma sitesi olarak düşünmeyin, mesela satış yaptığınız bir web sayfası düşünün, sitenizden alışverişlerin yapıldığını ama bir gün boyunca kapalı kaldığınızda kaybedeceğiniz maddi kazanç, sonrasında ise müşteri güveni size çok daha pahalıya patlayacaktır. Bu konuda size ne demek istediğimi ufak bir örnek vererek anlatayım, Amazon.com sitesinin sayfa yüklenme hızı bir saniye daha uzun olsaydı yıllık 1.6 milyar dolar kadar satış kaybı olacaktı. Bu konuda ufkunuzu arttıracak ve daha ne gibi çılgın örnekleri göreceğiniz sayfa için lütfen tıklayınız .

Bu yazımızda da ileriye dönük seo çalışmalarımız için konuyu nasıl ele almamız gerektiğini mantık çerçevesinde anlattık, bir sonraki seo dersimiz için lütfen takipte kalın ver her zaman ki gibi düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum olarak bizlere yazmayı unutmayın.