google benim işletmem ayarları | Prusa Seo - Bursa Seo Uzmanı

Tag: google benim işletmem ayarları

Yerel (Lokal) Seo Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Posted on 24 Kasım 2018 by in Seo with 1 comment
Yerel Seo Nedir

Yerel Seo Nedir

Yerel Seo yada Lokal Seo, işletmeniz bulunduğunuz bölgeye hitap ediyorsa tercih etmeniz gereken seodur. Bir websitesi ile tüm dünyaya hizmet verebilirsiniz ama hizmet bölgeniz mesela bulunduğunuz il, ilçe hatta mahalle bile olabilir, o zaman yerel seo ayarlarını bilip uygulamanız gerekir. İşletmenizin, bulunduğunuz şehre göre gerekli seo düzenlemesini nasıl yapacağınızı adım adım öğrenelim.

Yerel Seo dediğimiz de sadece işletme sahipleri yapıyor anlamına gelmemeli, bir ofisiniz bir dükkanınız bir işletmeniz olmayabilir ama yine de belli bir bölgedeki kişileri hedefliyor olabilirsiniz, o zaman bilmeniz gereken yine yerel seo ayarlarıyla sitenizin nasıl optimize edileceğidir.

Yerel Seo çalışması yaparken neleri baz alacağız ufak bir değinelim, ilk olarak ve en önemli olarak web sitemizi tam anlamıyla doldurmuş olacağız. İkinci olarak Google My Business yada Benim İşletmem kayıtları, daha sonra sosyal medyalar ve yerel web siteler. Vakit kaybeden başlayalım.

Google Benim İşletmem Kaydı Yapma

İlk olarak şu adresten Google Benim İşletmem’e girelim ve sağ üst köşede hemen başlayın diyerek kaydımıza başlıyoruz. Mail hesabımızla giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ilk ekran şu şekil;

Google Benim İşletmem İşletmenizin Adı Ne

Google Benim İşletmem İşletmenizin Adı Ne

İlk karşımıza çıkan sayfada İşletmemizin adını yazıyoruz ve sonraki diyerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Adres Bilgileri

Google Benim İşletmem Adres Bilgileri

İkinci adımda adres bilgilerimizi gördüğünüz gibi giriyoruz, eğer müşterilerinize ürün ve hizmet gönderiyorsanız kutucuğu işaretlersiniz ve sonraki diyerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Uygun Kategori Seçimi

Google Benim İşletmem Uygun Kategori Seçimi

İşletmemiz için uygun kategoriyi seçiyoruz ve sonraki diyerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem İletişim Bilgileri

Google Benim İşletmem İletişim Bilgileri

Bu aşamada telefonumuzu giriyoruz, varsa web sitemizi, yoksa google’ın kendisini business site uzantılı basit temalı web sitesini oluşturabilirsiniz, sonraki diyerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Haberdar Olun

Google Benim İşletmem Haberdar Olun

Bu kısımda evet işaretleyin, google’ın bizim için söyleyeceği mutlaka güzel şeyler vardır, sonraki diyerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Doğrulama Tamamlama

Google Benim İşletmem Doğrulama Tamamlama

En son aşamada da son diyerek kaydımızı tamamlıyoruz ve doğrulama kısmına geçiyoruz.

Google Benim İşletmem Doğrulama Yöntemi

Google Benim İşletmem Doğrulama Yöntemi

Yukarıda doğrulama yönteminizi seçmenizi istiyor, ister telefondan aranarak yada mesaj, yada adres aşağıda gözüküyor, alıcı adını yazarak 14 gün süren bir posta yoluyla doğrulayabilirsiniz. Tam hatırlamıyorum, google dan mı aradılar yada başka bir yerden mi, bu kodu öyle bir söylüyorlar ki kodun başı sonu neresi anlaşılamıyor, ben genellikle posta yolunu tercih ediyorum. Ve en son 9 kasım da başvurduğum işlem 23 kasım da elime ulaştı. Burada tercihinizi seçerek devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Ana Sayfa

Google Benim İşletmem Ana Sayfa

Doğrulama yöntemi sonrası karşımıza böyle bir sayfa çıkıyor. Sol menüde sırasıyla incelememiz gereken kısımlar bulunuyor, buradan yayın oluşturma, bilgileri güncelleme, analizler kısmından kaç kişi girdi, siteye tıkladı, yol tarifi aldı öğrenme, yorumlar kısmında sayfamıza yapılan yorumları görme, fotoğraflar kısmında işletmemize ait fotoğraflar, web sitesi kısmında google un ücretsiz verdiği site ve düzenlemeleri, kullanıcılar kısmında siz den başka kimse yönetecek ise sayfanızı onları belirleyebilir, reklam oluşturabilir, yeni konum ekleme yapabilirsiniz.Sırasıyla bakalım…

Google Benim İşletmem Bilgi Düzenlemesi

Google Benim İşletmem Bilgi Düzenlemesi

Google Benim İşletmem için en önemli sayfalardan birisi burası, burada bilgilerimizi güzelce ve doğru olarak girmeliyiz. Çalışma saatlerimizi, telefonlarımızı, işletme açıklamamızı, fotoğraflarımızı, ileri düzey bilgiler kısmı hariç gördüğümüz her alanı güzelce dolduracağız.

Google Benim İşletmem Bilgi Düzenlemesi

Google Benim İşletmem Bilgi Düzenlemesi

Yukarıda yer alan görsel de gördüğünüz her alanı tek tek dolduracağız, başlayalım

Google Benim İşletmem Bilgilerin Girilmesi

Google Benim İşletmem Bilgilerin Girilmesi

Bu görsel de hizmet bölgemizi girdik, biz Bursa bölgesine hizmet verdiğimiz için onu seçtik, kendinize göre hizmet bölgesi tanımlamasını yaparsınız. Daha sonra çalışma saatlerimizi giriyoruz, burada 7/24 çalışıyorsanız girin ama sırf öylesine bunu yazmayın, doğru çalışma saatleriniz ne ise onları girin. Bir altta yer alan kısım ise özel çalışma zamanları mesela yılbaşı çalışma saatleri yada bayramlar, resmi tatiller gibi, diğer görsel de devam ediyoruz.

Google Benim İşletmem Bilgi Girilmesi

Google Benim İşletmem Bilgi Girilmesi

Yine bilgi kısmındayız, erişebilirlik kısmında yukarıda gördüğünüz özelliklerin hangisi varsa onları ekliyoruz, sonra işletmemizin hakkında bilgi giriyoruz, açılış tarihini giriyoruz ve en altta yer alan fotoğraf ekleme kısmına geçerek bu kısmı bitiyoruz.

Google Benim İşletmem Fotoğraflar

Google Benim İşletmem Fotoğraflar

Yukarıda görüldüğü gibi işletmemizin fotoğraflarını profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı, iç mekan, dış mekan fotoğrafları, video, ürün, ekip, kimlik gibi başlıklar altında gerekli yüklemelerimizi yapıyoruz, biz henüz doğrulama yapmadığımız için yüklediğimiz fotoğraflar yayınlanmayacak.Sonraki adım yayınlar…

Google Benim İşletmem Yayınlar

Google Benim İşletmem Yayınlar

Yayınlar kısmında görsel de gördüğünüz gibi yenilik, etkinlik, teklif, ürün gibi bilgi verici şeyler paylaşabilirsiniz, düğme ekleyerek mesela teklif al, yada kaydol gibi, burada düğmenin gideceği adrese kendi web sitenizin adresini koyarak yönlendirme de bulunabilirsiniz. Bu yayınlar yalnız google’un kendi ücretsiz sitesi olan business site orada yayınlanıyor, bunu hesaba katalım.

Böylelikle Google Benim İşletmem kaydı ve içini düzenlemiş olduk.

Sıra geldi, Yerel Seo Düzenlemelerine.

Yerel Seo’yu anlamak için çıkış noktamız yine Google’ın kendi kaynakları, şu adresten Google bize diyor ki, google’da yerel sıralamanızı yükseltmek için yapmanız gerekenler, tüm verileri girin, konumlarınızı doğrulayın, doğru çalışma saatleri girin, yorumları yönetin ve yanıtlayın ve fotoğraf ekleyin. 

Şimdi ise en önemli kısıma geldik, google’ın yerel sıralamayı belirleme faktörü üç ana temele dayanıyor, alaka düzeyi, önem ve uzaklık.

Alaka düzeyi kısmında, google yukarıda bilgileri girerken işletmemiz hakkında bilgi girdik, işte bu tarz bilgilerden google ne kadar çok istifade ederse, sizin işletmeniz hakkında o kadar doğru sonuç gösterebilir. Sahip olduğunuz işletmede ne sunuyorsanız bunu google’ın bilmesini sağlayın ve arkanıza yaslanın.

Önem kısmında ise, işletmenizin ne kadar bilinir olmasıyla alakalı kısımdır, işte burası oldukça önemli ve strateji bunun üzerine kurulacak. Google önem sırasını belirlerken web’den edindiği bilgileri kullanıyor, geri bağlantılar, haberler, dizinler, yerel siteler gibi bir çok yerden verileri çekerek sizin bilinirliğinizi tespit ediyor.

İşletmenize verilen puanlar, yorumlar sıralamayı arttırmak için oldukça öneme sahip verilerdir.

Uzaklık kısmında ise, burada devreye konum bilgisi girmekte, mesela şehir merkezindesiniz ve karnınız acıktı, bir lokanta arıyorsunuz, konumunuz açık olduğu zaman ilk olarak google size yakın olan yerleri listeleyecek, bu listelemede konum önemli olduğu için adresinizi doğru yazmanı ve konumunuzu doğrulamanız burada hayati öneme sahip, tabi sadece bununla da bitmeyecek, arama sorgusuna uygun içeriğiniz olması da şart tabi ki de.

Şimdi Önem konusunu biraz daha açacağız;

Eskiden forum sitelerinde reputation yani itibar puanları vardı, herkes itibar puanı almak için paylaşımlarda bulunuyordu, şimdi tabiri caizse bit pazarına nur yağdı, aslında yağmadı ama itibarın önemi arttı.

Eskiden her yerden backlink alıyorduk, link ekleyebileceğimiz her yere, nerede bir boşluk varsa, mesela Venezuelalı bir doktorun sitesinden tutun, Amerikalı manavın sitesine kadar, her boşluğu dolduruyorduk. Ama işler değişti.

Google artık, senin sektörünle alakalı, çevrenle alakalı yerlerden sana ait linkleri görmek istiyor. Bunlar neler mi olabilir.

En başta gelen konum tabanlı web siteleri, mesela Yelp, Yellowpages, Foursquare… Bu tip yerlerde işletme kaydınızın bulunması, firma iletişim adresleri yahut yorumlar olması sizin için paha biçilemez öneme sahip.

Mikla Restaurant Google Benim İşletmem

Mikla Restaurant Google Benim İşletmem

Şimdi şu Mikla Restaurant adlı işletmenin google my business sayfasına bakalım;

590 adet yorum yapılmış, 4,5 ortalama puanı var, adres, açılış saati bilgileri mevcut, 5 adet soru sorulmuş, Web’deki yorumlar kısmında Foursquare’de 944 oy almış 10 üzerinden 9,1 puanı var, popüler saatler ve bekleme süreleri hakkında bilgi var, web sitesi, fotoğraflar var.

Google Benim İşletmem’in web deki yorumlar olarak dikkate aldığı siteler; Foursquare, Moovit, Facebook…

Şimdi bu örnekte olduğu gibi herşey nizami mevcut, koyu olarak yazdığım web’deki yorumlar kısmına dikkatinizi çekmek istiyorum. Google sadece kendi puanlamasını dikkate almıyor gördüğünüz gibi referans olarak gördüğü Foursquare gibi yerlerin puanlamasını da gösteriyor, Foursquare gibi, Facebook yorumları da bu alanda gösteriyor.

Dememiz şu ki, google sizi tanımak için her türlü kaynağa başvuruyor.

Peki bizler ne yapabiliriz, Yerel Seo için kendimize organik ve yerel bağlantılar kurmalıyız. Burada artık sınırların ötesine geçmeliyiz, düşünce yapımızı kurnazlığa değil, doğru işlere yönlendirmeliyiz, peki bu doğru işler nelerdir.

Backlink konusunda organik büyümek oldukça zor, ve de yerel bir ağ kurmak istiyorsak şöyle bir tabir kullanmış yabancılar, google yokmuş gibi bağlantı kurun. Bu ne demek, bu demek istiyor ki, kaderimizi google’un ellerine bırakmayalım.

Burada çeşitli senaryolar olabilir, her işletme tipine göre burada fikir vermeye kalkarsak 100 bin kelimelik bir makale olur, o yüzden genel bir şablon çizeceğiz ve eğer burada yazdıklarımızdan herhangi bir fikir edinme durumunuz olmazsa yorum olarak isteğinizi yazarsınız biz de gerekeni yapmaya çalışırız.

Örneğimiz Bursa’da bir lokanta olsun, Üniversite çevresinde yer alsın ve hedef kitlesi öğrenciler olsun. Şimdi biz backlink için site arayışı içerisine girdik, yerel baz da bakarsak Bursa’da öğrencilerin girdiği en çok yer Uludağ Sözlük sitesidir, bu siteyle irtibatlı olup, reklam vermeye gücümüz yetiyorsa verelim oradan link almış oluruz lakin paramız bittiğinde link kaldırılacağı için yine bize sıkıntı olacak.

Peki ne yapabiliriz, en basitinden bir kaç öğrenci tanıdık bulup, orada kendi mekanımız hakkında başlık açtırıp içerisinde yorumlar yazdırabiliriz. Bu ne anlama gelecek, google bizi araştırırken bu siteye uğrayacak ve linkimiz olmasa bile markamızın ismini gördüğü için ve bizimle yazılan bilgiler gerçekten bizle alakalı olduğu için reputation yani itibar puanımız artacak.

Yada bir çiçekçi olduğumuzu düşünelim, instagram sayfası açarak, orada işletme kaydımızı yaparak, her gün güzel güzel çiçeklerimizden koyarak, yada bazı müşterilerimizin bizi etiketlemesi ile bir şekilde kendi etiketimizi ve lokasyonumuzu güçlendirebiliriz.

Mantık daima şu olacak, google bizi araştırken buralara rastlasın ve bizi yaptığımız işlerle, müşterilerimizle diyaloglarımızla tanısın.

Tabi herkesin işletmesi paylaşıma açık bir işletme olmayabilir mesela Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olduğunuzu düşünelim, ne yapacaksınız, her gün girdiğiniz faturaların fotoğrafını çekip instagrama mı koyacaksınız.

Bu tip durumlarda da yapılacak bazen harika şeyler çıkabilir, mesela bağlı olduğumuz oda, birlik yada dernek web sitelerinden çok harika backlinkler alabiliriz. Ve size şunu söyleyeyim bu alacağımız linkler paha biçilemez değerde kaliteli ve sektörümüzle alakalı olduğu için bizi muazzam sıralama atlatır.

Backlink senaryoları için dediğim gibi her sektöre göre düşünmek gerekebilir, backlink stratejileri hakkında apayrı bir yazı dizisi olması gerekir ki ancak o zaman daha iyi iş çıkarabiliriz. Ama genel anlamda yerel seo için bu mantık işe yarar olacaktır.

Unutmadan yerel iş rehberleri, bölgesel dizinler de size faydalı olacaktır.

Yorumlar üzerine konuşalım

Google sıralama faktörleri arasında büyük bir öneme sahip kısım ise yorumlar olacaktır. Ama maalesef burada da suistimal edilmeye müsait bir yapı söz konusu ve eşe dosta yorum yaptırmaya çalışıyoruz. Ve ne hikmetse hep 5 üzerinden 5 alıyoruz.

Doğrusu nedir derseniz, organik olarak yorum almak ve yıldızların elbette kimisinde düşük kimisinde yüksek alınması doğallığı gösterecektir. Ayrıca yorumlarda tek kelime, harikaydı, süper, başarılı gibi tek kelimeden ziyade konumu ve içeriği kapsayan yorumlar yazmak elbette daha faydalı olacaktır.

Yine aynı şekil soruları yanıtlamak ve yorumlara cevap yazmak, hatta zamanlama bile bu konuda oldukça önemlidir. Google my business için android ve ios uygulamalar yapmıştır ve her an elinizin altında bildirim geldiğinde harekete geçmeniz sizin için iyi olacaktır.

Sosyal Medya Ve Etkisi

Sosyal medya artık olmazsa olmaz bir yayılım noktası oldu tüm işletmeler için. Her sosyal mecranın kendisine has ayrı bir kitlesi var, bizim amacımız ise ne kadar çok yayılmak, tanınmak olduğu için her mecrada yer almalıyız.

En başta facebook sayfası, instagram sayfası, linkedin şirket sayfası, eğer butik gibi ürünlerimizi paylaşabileceğimiz bir işimiz var ise Pinterest, haber vermek yada farklı kitlelere ulaşmak için twitter…

Kısacası itibarımızı çoğaltmak işletmemiz için bilinirliği arttırmak istiyorsak bunların hepsini bir bir uygulamalıyız.

Sonuç

Epey uzun bir yazı oldu ama, yerel seo dediğimiz şey teknik altyapıdan çıktı artık, insanlar etkileşimli, dinamik ve de aktif bir sistem istiyor. Sizler de işletmelerinizi yerel seo da liderliğe taşımak istiyorsanız ilmek ilmek büyütmelisiniz.

Bizlerin söyleyecekleri şimdilik bu kadar, kafanıza takılan yada fikre ihtiyaç duyduğunuz da yorum olarak yazmanızı isteriz.

Sağlıcakla…