Kasım, 2019 | Prusa Seo - Bursa Seo Uzmanı

Posts In: Kasım

Seo İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Posted on 10 Kasım 2019 by in Seo with no comments

Seo’nun bir çok bileşeni vardır, genel olarak on page ve off page olarak ikiye ayırdığımız seo’da, site için seo çalışmalarının bel kemiğini oluşturan anahtar kelime analizi nasıl yapılır ücretsiz yollardan bunu göstermeye çalışacağız.

Anahtar kelime analizi yapabilmek için kullanacağınız bir çok kaynak var bunlar;

 • Keywordtool.io
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
 • Semrush
 • Ahrefs
 • Moz
 • Topics.Seomonitor
 • Google Arama Sayfası
 • Google Search Console

gibi bir çok araç bulunmakta, tabi bunlar ücretli olanları ve sınırlı bir şekilde ücretsiz olanları ihtiva etmekte. Biz bu yazımızda anahtar kelime analizini ücretsiz bir şekilde nasıl yaparız bunu öğreneceğiz. Eğer paranız var ise diğer kelime analiz araçları zaten size epey bir kolaylık sağlayacaktır…

#1. Keywordtool.io

En sevdiğim anahtar kelime analizi araçlarından birisi. Sebebi basit, kullanımı oldukça kolay ve hem kelime hem de soru şeklinde size anahtar kelime önermesi yapabiliyor. Tabi ücretsiz olarak kullandığınızda size arama hacimlerini vermiyor orası ayrı, lakin sadece anahtar kelimeye ihtiyaç duyuyorsanız hızlı ve etkili bir kelime analizi aracıdır.

Keywordtool.io ile Anahtar Kelime Analizi

Keywordtool.io ile Anahtar Kelime Analizi

Örnekte olduğu gibi “seo analizi” diye bir sorgu yaptığımızda bize 117 adet benzersiz kelime buldu, biz de buradan benzersiz kelimeleri bularak içeriğimizi oluşturuyoruz.

#2. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

Google’ın kelime planlayıcısı görselde olduğu gibi bize aylık aranma hacimlerini oldukça güzel bir şekilde verebilmekte.

Burada güzel bir taktik uygulayabiliriz, şöyle ki; ilk sırada yer alan keywordtool.io sitesinden yaptığımız sorgu sonuçlarını excel dosyası olarak export edebilme şansımız var. Export ettiğimiz bu kelimeleri google anahtar kelime planlayıcısında sorgulatma yaptığımızda ise bize kelimelerin aranma hacimlerini verecektir.

Google’ın kelime planlayıcısının bir diğer güzel tarafı ise arama sorgulatmasını site yada url üzerinden yapabiliyor olmanız. Diyelim bir rakibiniz var ve onun sitesini yazarak, hangi kelimelerden ziyaretçi çektiğini yada hangi kelimelere yöneldiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

#3. Semrush

Semrush Kelime Analizi

Semrush Kelime Analizi

Semrush gibi bir site en fazla bu görselde ki kadar göstermekte, toplamda en fazla 10 kadar kelimeye ait bilgileri içermekte. Zaten semrush gibi bir seo analiz sitesine üyeliğiniz var ise üyelik dahilinde bu kelime analizlerinin hepsine detaylı bir şekilde ulaşmanız mümkün.

#4. Ahrefs

Ahrefs Kelime Analizi Aracı

Ahrefs Kelime Analizi Aracı

Ahrefs ve Semrush gibi sitelerin bir kaç güzel özelliği var. Kelime sorgulaması yaptığınızda malum veriler google verileri ile aynı olacak, lakin bu ahrefs ve semrush ta uygulayabileceğiniz bazı filtreler bulunmakta. Bu filtreler örnek olarak, featured snippet gibi önemli noktaları içerebiliyor.

Bunlar bize ne katıyor, eğer kelime analizlerimizde featured snippet var ise o kelimelerde ilk sırada olamasak bile featured snippet gibi schemaları kullanarak bir şansımız olabilir.

Tabi bu ahrefs’te paralı bir kelime ve site analiz aracı, o yüzden üyeliğiniz olduğu takdirde bol bol kullanabileceğiniz bir araç.

#5. Moz

Moz Kelime Analiz Aracı

Moz Kelime Analiz Aracı

Belki alışkanlıktır belki farklı bakış açısıdır, moz sitesini daha çok blog yazıları için tercih ediyorum. Kelime analizi kısmı ise görüldüğü gibi, çok fazla filtre olayını göremedim. Ücretsiz versiyonu bu kadar gösteriyor ve filtreler pek yok gibi. Paralı halinde ne kadar ekstra özellik vardır bilemiyorum ama pek kullanmayı tercih etmediğim bir araç.

Moz ile tek ilgimi çeken ikinci bir kısım DA ve PA kısımları…

#6. Topics.Seomonitor

Seomonitor Kelime Analiz Aracı

Seomonitor Kelime Analiz Aracı

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiz kelime analizi araçları içerisinde en güzeli diyebiliriz. Aynı semrush, ahrefs gibi featured snippet gibi özellikleri de gösterebilen yapısı ile aynı zamanda url yada site adıyla kelime analizi yapabilmenize de imkan veren seomonitor, ücretsiz araçlar içinde en güzellerinden biridir.

#7. Google Arama Sayfası

Google Sonuç Sayfası Kelime Analizi

Google Sonuç Sayfası Kelime Analizi

Görselde yer alan sayfa sırasının üstünde yer alan kelimeleri, üreteceğiniz içeriğe katarak yada bu kelimeleri baz alarak içerik üretebilirsiniz.

#8. Google Search Console Kelime Analizi

Google Search Console Kelime Analizi

Google Search Console Kelime Analizi

Ücretsiz kelime analizi araçlarından birisi yine google tarafından verilen search console sayfasında ki kelime analiz kısmıdır. Bu sayfada, kaçıncı sırada, tüm kelimelerde yüzde kaç pay alıyorsunuz, kaç tık aldınız, kaç gösterim aldınız hepsini görebilir, hedefinizi çeşitlendirebilir ve içeriğinizi optimize edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi seo‘da kelime analizi yapabilmek için ücretli, ücretsiz bir çok seo aracı bulunmakta. Ücretlileri almanızı gerektirecek yegane sebep, backlink analizi yapmak için olacaktır. Backlink için aldığınızda diğer alanları da kullanabileceğiniz için sorun teşkil etmemektedir.

Her zaman herkesin bu kadar bütçesi olmayabilir, standart bir üyelik $99’dan başlamakta ve ülkemiz şartlarında oldukça iyi bir para etmekte. Özellikle kendi seosunu kendi yapmak isteyenler için ve de lokal seo konusunda bütçesini verimli kullanmak isteyenler için yazımız faydalı olacaktır.

Bursa’nın ilk ve tek mühendislik vizyonuna sahip Bursa Seo Firması Prusa Seo olarak bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle. Kafanıza takılan soruları yorum olarak sorabilirsiniz…

10 Adımda Lokal Seo’nuzu Zirveye Çıkarın

Posted on 9 Kasım 2019 by in Seo with no comments

Yerel (Lokal) Seo en sevdiğim seo türlerindendir. Global çapta rekabet edeceğiniz yüzlerce belki binlerce kişi varken, yerel seo’da ise bildiğiniz, tanıdığınız hatta aynı derneğe üye olduğunuz kişiler ve sayfalar var.

Durum böyle olunca lokal seo’da başarılı olmak için 10 maddelik bir liste yaptık ve bunları yaptığınız takdirde başarılı olmama şansınız yok. Hadi hiç vakit kaybetmeden yerel seo sırlarını öğrenelim…

#1. Site İletişim ve Kritik Öneme Sahip Bilgilerinizi Düzenleyin

İlk olarak bilmeniz gereken şey şu: Sunduğunuz hizmetleri web sitenizde yada yayın yaptığınız her nerede yayınlamaz iseniz, insanlar sizi bulamaz. Tamam Google gelişmiş bir arama motoru, bir çok yerden verilerek çekerek sizler hakkında kendisine bir şablon oluşturuyor. Ama biz diyoruz ki neden bunu şansa bırakalım.

Bunu örneklendirelim, mesela günümüzün etkin yayın platformlarından birisi sözlük konseptleridir. Her konu üzerinde yüzlerce binlerce başlık bulunur ve insanlar ilgisini çektikleri konularda link paylaşırlar. Aslında bu olayı sadece sözlük olarak ta düşünmeyelim, mesela bayanların yoğun olduğu forum sitelerinde bir kullanıcı sattığınız bir tokanın kullanımını bilmediğinden ötürü, linkinizi koyarak der ki, arkadaşlar bu tokayı kullanmasını bilen var mı diye sorar.

Şimdi vermiş olduğumuz bu örnekte google linkinizi ve konunun içinde geçen cümleleri analiz ettiğinde, sizin sayfanızı bundan sonra toka kelimesiyle eşleştirecektir. Bu güzel bir şey, ama keşke herkes verdiğim örnekteki gibi şanslı olsa. Bazen doğal olarak hiç bir linkinizin paylaşılmadığı durumlar var. O zaman ise google’ın sizi bulmasını istiyorsanız sahip olduğunuz tüm bilgileri, iletişim adresinizi, telefon numaranızı, kısaca kritik öneme sahip tüm bilgilerinizi websiteniz de yayınlamanız şarttır. Asla ama asla hiç bir hizmetinizi, bilginizi, ürününüzü es geçmeyin.

#2. Google Benim İşletmem Servisini Mutlaka Kullanın

Google yaptığı güncellemelerle biraz reklam pazarına daha fazla ağırlık verdi ve siz seo olarak 1.sırada yer alsanız bile maalesef sizi 8. sıraya koyacak. Nasıl mı?

Google Reklam, İşletmem ve Organik Sıralaması

Google Reklam, İşletmem ve Organik Sıralaması

Şimdi bu örnek sorguda kırmızı dikdörtgen malum reklam, yeşil dikdörtgen benim işletmem harita sonuçları, mavi dikdörtgen ise organik google sıralaması.

Görüldüğü gibi organik olarak 1. olsanız bile önünüzde 7. tane sonuç yer alıyor ve buda sizi 8. sıra yapıyor.

İşte, böyle durumlar lokal seo konusunda yerel pazarda çok fazla karşınıza çıkacak. Biz de diyoruz ki, organik olarak 1. oldunuz ama bırakmayın, google benim işletmem sayfanız ile de sıralamada daha iyi bir yer alın ki ilk 3 sonuç arasında yer alarak marka bilinirliğiniz ve tıklama oranınız artsın.

Google benim işletmem sadece bu açıdan faydalı değil, bir kampanya yada etkinlik yada bir eğitim vereceğiniz zaman, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, insanların iş yerinize gelmesi için otomatik harita ve yol tarifi alabileceği, tek tuşla size telefon edebileceği muazzam bir yer. Hatta ürün alanında ürünlerinizi listeleyerek kendinize apayrı bir pazar alanı yapabilirsiniz. Bu yüzden google benim işletmem sayfanızı asla ama asla es geçmeyin kayıt ol kelimesine tıklayarak kaydınızı yapınız.

#3. Dizinlere, Firma Rehberlerine Kayıt Olun

Lokal seo‘nun mantığında yerel dizin siteleri, firma rehberleri oldukça aktif olması gerekir. Lakin ülkemiz de çok fazla kaliteli dizin yada firma rehberi bulunmamakta. Bu yüzden olması gibi etki gösterememekteler.Lakin bu söylediğimiz yerlere kayıt olmak, sizin marka bilinirliğiniz ve backlink kaynağınız olarak olumlu yansıyacaktır.

Web dünyasında işletmenize ait ne kadar çok sonuç dönerse, insanların sizi tanıması, size güvenmesi ve sizinle iş yapması o kadar daha kolay olacaktır.

Bu yüzden, kaliteli dizin ve firma rehberlerine kayıt yaptırmayı unutmayınız.

#4. Kalıcı İtibar Stratejisi Uygulayın

Lokal seo için kalıcı itibar stratejisi dedik ama bu zaten sizin işletmenin anlayışı olması gerekir. Kalıcı itibardan kastımız nedir, şöyle bir örnek verelim. Bazı kişiler var, hemen seo da zirveye çıkmak için yada benim işletmem de üst sıralarda yer almak için, yorum yaptıracak kişiler buluyorlar ve onların yorumlarıyla yükselmeye çalışıyorlar. Yada iş hayatlarında yaptıkları bir hata sonucu benim işletmem de aldıkları kötü yorumları gizlemek için üzerine bir sürü yeni yorum yazdırarak kapatmaya çalışıyorlar.

İşte böyle durumlar sizin itibarınızı sarsacak şeyler. Günümüzde bir çok platformda insanlar bir çok kişiye ulaşabilmekte. Mesela sözlüklerde, forum sitelerinde, şikayet sitelerinde, firma rehberlerinde kısacası bir çok yerde sizin itibarınızı sarsacak yazılar yada yorumlar ile internet dünyasında size olumsuz dönüşler olmasını imkan tanıyacaklardır.

İşte bu yüzden kalıcı bir itibar stratejisi uygulayın, müşteri memnuniyeti ön planda olsun. Aksi takdirde seo ile birinci sıraya çıksanız bile, insanlar sizin hakkınızda olumsuz yazıları gördüklerinde müşteri elde edemeyeceksiniz. Bu yüzden en başından itibarınızı düşünerek hareket etmeniz güzel olacaktır.

Eğer bir şekilde olumsuz durumlar söz konusu olmuşsa, onlarla da bir şekilde anlaşma yoluna giderek, olumsuz yorumlarını düzeltmeleri için emek verin…

#5. Website Sorunlarınızı Muhakkak Çözünüz

Website sorunları da ne olabilir diyorsanız, size hemen söyleyelim. Günümüz hız ve veriye ulaşım konusunda önceki yıllara göre muazzam derece gelişmiş bir dönemde. Hal böyle olunca, kimse geç açılan bir sitede vakit kaybetmek istemiyor. Tahammül sınırlarımız çok daraldı, istiyoruz ki, anında açılsın, anında cevap versin, anında çözelim yada bizi uğraştırmasın.

Bu yüzden, siteniz hızlı açılmıyorsa ki bu konuda daha önce Websitenizden Neden Verim Alamıyorsunuz adlı yazımızda oldukça tatmin edici bilgiler verdik, site hızınızı en az 3-4 saniye seviyelerine çekmeniz gerekmekte.

Bir alışveriş sitesi iseniz, üyelik sayfanızda yada sepet sayfanızda teknik olarak hatalar var ise onları düzeltemezseniz, sepet terk oranlarınız artacaktır. Yada 3 tıktan daha fazla sayıda istedikleri bir sayfaya ulaşıyorlarsa, demek ki sitenizde teknik sorunlar var demektir.

Teknik sorunları sadece kullanıcı bazlı düşünmeyin. Google, seo konusunda siteleri analiz edebilmesi için düzgün bir şekilde sitenizi tarayabilmesi gerekiyor, eğer siteniz teknik olarak taranmaya elverişli değil, yada javascript kodlarınız yüzünden geç açılma yada taranmama gibi durumlar söz konusu ise maalesef ki seo konusunda istediğiniz başarıya ulaşamayacaksınız.

Teknik seo konusunda bilginiz yok ise, bizlere öğrenmek istediğinizi sorabilirsiniz…

#6. Faydalı ve Paylaşılabilir İçerik Üretin

İçerik üretme konusunda o kadar çok yanlışlar var ki, bir kişinin seo bilgisin ne olduğunu öğrenmek için, kaç kelimelik bir yazı yazmak gerekir diye bir soru sorun, cevabına göre onun seo’dan anlayıp anlamadığını size söyleyelim.

İçerik üretmek için içerik üretmeyin. Hiç bir kimseye faydası olmayan, işinize yaramayacak yazılar ancak sizin vaktinizden çalar. Asıl olması gereken ise insanların paylaşabileceği tarzda yazılar yazmanızdır. Tabi sektöre göre bu paylaşma mevzusu biraz karışık. Mesela buzzsumo gibi sitelere bir anahtar kelime yazın, size hangi tür içeriğin paylaşıldığını görmeniz açısından oldukça güzel fikirler verecektir. Mesela bir kolye satan dükkanınız var ise kolye ile ilgili çok az paylaşılıyorken, kolye yapımı tarzından bir içerik çok fazla eğer bu içeriğiniz video ise yaşadınız demektir.

Sonuç olarak, insanların ilgisini çekebilecek, paylaşmalarını sağlattıracak ve de faydalı olacak içerikler üretin.

#7. E-Mail Marketing (Pazarlaması) Stratejisi Kullanın

Ülkemizde okumayan bir kitle var evet ama okuyan bir kitlede var. Bizler şahsen bir çok yabancı kaliteli içerik üreten, hatta yerli içerik üreten kişilerin mail bültenlerine aboneyiz. Nedeni basit, diyoruz ki bu kişi kaliteli içerik üretiyor, faydalı bilgiler paylaşıyor, o zaman bunu ilk yayınladığı andan itibaren okumalıyım. İşte bu yüzden abone oluyoruz ve ondan gelen her maili merakla açıyoruz.

İşte verdiğim bu örnek gibi, seo konusunda gerekli ziyaretçiyi çekebilmek ve kampanyalarınızı potansiyel müşterilerinize ulaştırabilmek için e-mail kampanyaları düzenlemeyi sakın ihmal etmeyin.

#8. Google Reklamı Kullanın

Seo olarak amacımız her kelime de ilk sıralarda yer almak, tabi bunun mümkün olduğu yerler var olmadığı yerler var. Ve de sıfır bir sitenin organik olarak arama motorlarında üst sıralarda olması zaten çok zor. Hal böyle olunca piyasaya sürdüğünüz bir ürünü, yada hizmetlerinizi duyurmanın en kestirme ve doğru yolu Google reklamı kullanmak olacaktır.

Google reklamlarından bir çok kazanım elde etmeniz mümkün bunlar;

 • Sitenize direk ziyaretçi çekebilirsiniz
 • Reklam kullanmayan rakiplerinizi reklam sayesinde geçebilirsiniz
 • Kişilerin arama terimlerini görerek sitenizin seo olarak daha iyi bir konumda olmasını sağlayabilirsiniz.

Görüldüğü gibi biraz para harcıyoruz ama doğru kullandığımız takdirde, google reklamı oldukça gerekli bir stratejidir.

Yazımızın üst kısımlarında paylaştığımız görselde ilk dikdörtgen içerisinde google reklamı yer aldığını hepimiz gördük…

#9. Sosyal Medya Varlığınızı Geliştirin

Markanızı, web sitenizi, hizmetlerinizi eğer kimse bilmiyorsa, kusura bakmayın ama iş yapma şansınız olamayacaktır. Doğru strateji olarak yapmanız gerekenler ise önce tüm sosyal medya platformlarında hesaplar açarak yeterli düzeyde paylaşımlar yaparak insanların size ulaşabilecekleri sayfalar oluşturmalısınız.

Daha sonrasında biraz para harcayarak instagram ve facebook reklamı yayınlayarak, potansiyel müşteri çevrenize işletmenizi tanıtarak marka bilinirliğinizi arttırmanız gerekiyor.

Özetlersek, topluluk oluşturmanız gerekecektir. Ama bu topluluk, sahte takipçi ve organik olmazsa hiç bir işinize yaramaz…

#10. Ölçümle, Analiz Et ve Geliştir

Geldik en önemli kısma, bir google reklamı kullandınız, bu reklamdan ne kadar geri dönüş aldınız, karlılığınız ne oldu, yada ziyaretçileriniz hangi sayfalara geliyor, kaç saniye duruyor, hangi sayfalardan çıkıyorlar gibi verileri ölçümlemiyorsanız, kusura bakmayın seo olarak istediğiniz düzeye gelemeyeceksiniz.

Seo‘nun en basit düzeyde anlatımını yapmak istersek, başlığımızda olduğu gibi, üret, ölçümle, analiz et ve geliştir olacaktır.

Ölçümle işlemi için Google Analytics oldukça işinize yarayacaktır. Size hangi sayfalarınız ziyaretçi çekiyor, ne kadar süre kalınıyor, hangi bölgelerden geliniyor gibi bir çok güzel veri ve istatistik ile size ölçümleme konusunda faydalı olacaktır.

Analiz etme olayı biraz daha farklı, çünkü var olan verileri işinize göre incelemek, yorum yapmak biraz ekstra bilgi isteyecektir. Yorumlama kabiliyeti gerektiren bir iş. Ama bu alanda da Google Search Console size bir çok faydalı bilgiyi ücretsiz olarak sunacaktır.

Son olarak geliştir kısmında ise, ölçümleyip, analiz ettiğiniz verileri, sitenize uygun şekilde düzenleyerek seo konusunda oldukça güzel yerlere gelmeniz mümkün olacaktır.

Sonuç

Seo konusunda yol almak uzun ve meşakatli bir iştir. Lakin her işin olduğu gibi bu işin de bir ilmi ve tekniği vardır. Önemli olan neyi, nasıl yapacağınızı bilmektir.

Burada bir ek olarak, bizim vaktimiz yok, işlerimiz başımızdan aşkın, güvenebileceğimiz, dürüst, işinin ehli bir seo firması arıyorsanız, Prusa Seo olarak Bursa Seo kelimesinde Bursa’nın ilk ve tek Seo Mühendislik Firması olarak müşterilerimize hizmet vermekteyiz. İletişim kısmından bizlere ulaşabilir, sahip olduğumuz bilgi, vizyon ve karakteri yakından tanıma şansınız olacaktır.