Ocak, 2019 | Prusa Seo - Bursa Seo Uzmanı

Posts In: Ocak

İlk Defa Web Sitesi Yaptıracaklara Seo Yol Haritası

Posted on 28 Ocak 2019 by in Seo with no comments

Bir zamanlar bir kanun çıkmıştı, işletmesi olan herkesin web sitesi yaptırma zorunluluğu gibi, tabi bu kanun ne derece zorunlu bilemiyorum, çünkü hala web sitesi olmayan bir çok işletme var. Tamam meydan da ki bir büfe için belki web sitesi biraz çok ta lazım olmayabilir ama günümüzde kişisel ve şirketsel bir çok web sitesi hazırlanıyor, hazırlanacakta.

Bu yazımızda ki amaç ilk defa web sitesi yaptıracaklara giriş niteliğinde bir yazı yazmak ve bu işler ne kadara mal olacak ön fikir olarak bilgilendirilmelerini sağlamak.

Daha önce ki yazılarımız da da bu konulardan bahsettik, bu yazımızda daha çok google arama sıralamasında iyi pozisyonlarda olmak için ne tür bir site yaptırmalıyız bu konuda konuşacağız.

Malum web sitesi olan herkese seocular yada bu işi yapan firmalar bir şekilde iletişime geçmiştir, seo nedir derseniz ki bu ilk defa bu yazıya denk gelenler için belirteyim, seo google da üst sıralarda yer almak için yapılan işlemlere deniyor.

Sizin seo çalışmalarınız ne kadar iyi olursa, google arama sonuçlarında o kadar iyi yerde belki de zirvede olursunuz. Peki bu seo için ilk basamak potansiyeli olan bir site yaptırmak.

Görüştüğüm bir çok kişi, herhangi bir php kodlama bilen web tasarım firmasına site yaptırmış ve haliyle iyi pozisyonlarda değiller. Bir parantez açayım burada ki konu yada problem sitelerin php ile kodlanmasından değil. Sitenin yazılımının eşsiz olmasından ve zaman ilerledikçe kendisini yenileyememesinden.

Peki kendini yenilemek ne demek, anlaşılır örnek vermek gerekirse,

Mobil Cihaz İnternet Kullanımı Yıllara Göre

Mobil Cihaz İnternet Kullanımı Yıllara Göre

Vermiş olduğumuz bu grafiği incelersek, 2009 yılının Ekim ayında neredeyse %100 olan masa üstünden internete giriş oranı ilk defa 2016 yılının Ekim ayında mobil cihazlardan internet kullanımı masa üstünü geçmiş oluyor.

Yıl oldu 2019 şuan ise oran %90 oranında mobil cihazlar ( telefon, tablet ve akıllı cihazlar… )

Daha anlaşılır olmak gerekirse 2010 yılında bir site yaptırdınız ama yıl oldu 2019 ve sizin siteniz sadece masa üstüne uyumlu, cep telefonlarından girildiğinde siteniz okunmuyor, yazılar küçük kalıyor, eklemiş olduğunuz resmin yarısı gözüküyor yarısı gözükmüyor, peki sizce böyle bir durumda insanlar web sitenize girmiş olsa bile dururlar mı, anında çıkarlar ve bir daha gelmezler. Peki bu ne demek oluyor, bu sizin yavaş yavaş internet aleminden siliniyorsunuz anlamına gelir ve ticari olarak kayba uğrayacağınız demek olur.

Şimdi tekrar gelelim mevzuya, siz bir zamanlar yaptırmış olduğunuz sitenin yazılım firmasına, deseniz ki benim sitemi 2019 yılına adapte eder misin, oda diyecek ki, tabi olabilir ama şu kadar para verirseniz…

Para istemekte haklı mı? Sonuna kadar haklı, çünkü o zamanlar böyle bir durum için standartlar yoktu, eğilim yoktu, o günün şartlarına göre dizayn ettiler. Yeni sistem için elbette bir emek ve zaman harcayacaklar ve bununda bir  bedeli olacaktır.

Peki herşeyin otomatik olduğu, standart üstü bir siteye sahip olmanın oldukça ulaşılabilir ve makul olduğunu söylesek!!!

Bir zamanların rezil habercilik programları gibi az sonra demeden neyden bahsettiğimizi söyleyelim.

Bahsettiğimiz sistem şuan dünyanın 3 te 1’nin kullandığı ve tamamen ücretsiz sistem olan WordPress sistemidir.

Neden mi wordpress site kullanmalıyız?

  • İlk olarak ücretsiz ve herhangi bir lisans parası vermiyorsunuz
  • Gerekli güncellemeler ve sistem iyileştirmeleri otomatik olmakta ve tek düğmeyle sistem güncellenmekte
  • İhtiyacınız olan her türlü sistem ücretsiz olarak mevcut, mesela randevu saatlerinizi sitenize koyabilirsiniz, yada hesaplama araçları gibi, kısacası çok fazla işe yarar eklenti var
  • Hiç bir zaman zamanın gerisinde kalmazsınız, binlerce insan bu sistemin gelişmesine katkı sağlıyor
  • Herhangi bir konuda teknik sorun yaşarsanız, sisteminizi düzeltmek için on binlerce insan bulabilirsiniz hatta kendiniz bile adım adım gösterilen işlemler sayesinde kendiniz bile yapabilirsiniz
  • Tasarım olarak on binlerce farklı alternatif mevcut ve istediğiniz anda tasarımınızı değiştirebilirsiniz, hatta kendinize özel tasarım bile yaptırabilirsiniz

Daha yazmadığım, unuttuğum bir çok daha güzel özelliği mevcut ve bunların çoğuna ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Şimdi ben derim ki, günün birinde bir internet sitesi yaptıracaksanız, sitenizi yapacak olan kişiden wordpress altyapısını kullanmasını talep edin. Orjinal lisanslı parası verilmiş tema kullanmasını isteyin.

Parası verilmiş tema ne demek derseniz, mesela bir çok insan her sektör için güzel ve özel tasarımlar yapıyorlar, mesela psikologlar için, yahut diyetisyenler için, yada inşaat firmaları için, bu tema dediğimiz sitenin görünümünü 39$ , 49$ yada 59$ gibi bir ücrete satıyorlar.

Nasıl ki ücretsiz kaçak yollardan mp3 indirildiği gibi, bu temalarında piyasada el altından sunulanları var, lakin bunlar içlerinde virüs barındırdığı ve uzaktan erişim kodları barındırdığı için siteniz iki gün sonra hackleniyor yahut farklı amaçlar için kullanılıyor olabilir sizin haberiniz olmadan.

Teknik detayları bir kenara bırakıp biraz da mali konulara bakarsak, wordpress altyapısını kullanan bir site yapmak size kaça mal olur bir de ona bakalım;

Site İsmi  ( Alan Adı yada Domain Name ) 1 Yıllığına Alınması : 8,5 Dolar = 45 TL

Hosting ( Sitemizin dosyalarının barınacağı yer, kapasiteye göre değişir ) : 40 TL

WordPress Site Yaptırmak : 500 TL – 1000 TL

WordPress Tema : 39 Dolar = 207 TL ( Zorunlu değil, ücretsizler de var )

Toplamda 585 TL ile 1085 TL arasında değişen bir maliyete bu işi halledebilirsiniz.

Eğer bizleri dinlerseniz, çok büyük bir olasılıkla kendi yazılımını size satmaya kalkan web tasarım firmalarından hem daha ucuza halletmiş, hem de onların yazılımlarından on bin kat daha iyisine sahip olmuş olabilirsiniz.

Ayrıca, wordpress sistemlerin yüzlerce seo üzerine hazırlanmış eklentisi olduğu için, akıllıca bir yaklaşım ile sitelerinize normal bir ilgi ile bir çok siteye fark atabilirsiniz. Çünkü piyasada halen daha internete yatırım yapmaktan çekinen ve yatırımını yanlış yapan insanlar var olacaktır.

Umarım ilk defa site yaptırmak isteyenlere yardımcı olabilecek bir yazı hazırlamışızdır, aklınıza takılan bir soru olursa yorum olarak bizlere yazınız…

Küçük İşletmeler İçin Veri Analizi

Posted on 28 Ocak 2019 by in Veri Analizi with no comments

Veri analizi dünyası oldukça geniş bir alan, bizler firma olarak lokal seo konusunda hizmet verirken gördüğümüz en büyük eksiklik, firmaların veri analizi konusunda hiç bir hamle de bulunmadıklarıydı.

Veri analizini küçük işletmeler için biraz detaylandırmak gerekirse, en basit ve en masrafsız olarak Google Analytics verilerini ilk sıraya koyabiliriz. Görüştüğümüz kişilerde gördük ki, sitelerini bir şekilde yaptırmışlar ama hatta seo hizmeti adında ücret de ödemişler lakin ne bir getirisini hesap etmişler ne de bir faydasını görebilmişler üstelik ölçümlemek diye bir konudan haberleri bile yok.

Bu durumun bir kaç sebebi var, ilki bu konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmamaları ( olacaklar diye bir şey yok… ) ikinci konu ise, web sitelerini yaptırdıkları yerlerin bu konuyla bir ilgilerinin ve de heyecanlarının olmamaları. Durum böyle olunca, işleri başından aşkın firma sahipleri, işleri sadece site yaparım işime bakarım olan site yapıcılar olunca şuan ki durumların yaşanması çok normal.

Piyasa şartları her geçen gün zorlaşıyor, ekonomik durumlar, yeni giren oyuncular derken bir de üstüne google algoritma değişimleri, değişen ve gelişen teknoloji… kısacası artık çalışmak değil çok çalışmak gerekiyor.

Basit bir örnek vereyim, on sene önce kurulmuş bir firmasınız belki sektörünüz de de oldukça tanınan bir firmasınız lakin Google’ın çıkarmış olduğu mobile first indexing olayı var, şu demek oluyor, siteniz mobil uyumlu değilse, yani cep telefonları, tabletler gibi mobil cihazlara göre tasarlanmamışsa, google sıralamada sizlere öncelik vermiyor. Zaten zaman değiştiği için, sitenize gelen ziyaretçilere baktığınız da %80 – %90 oranında mobil cihazlardan geldiğini görünce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi bu vermiş olduğum bilgileri konumuzun başlığı olan veri analizi ile ilişkilendirirsek, dememiz o ki, siz sitenizin gelen ziyaretçilerin nerelerden geldiğini, hangi kelimelerden geldiğini, sitede ne kadar durduklarını, sosyal medyadan gelen var mı, hangi cihazlardan geldikleri gibi bilgileri görür, inceler ve analizini yaparsanız başarıya ulaşmanız oldukça makul olacaktır.

Burada da başka bir konuya daha değinmek istiyorum, bazı kelimeler vardır, hizmet sektöründe yer alan, internet arama sonuçları yada reklam onlar için kaçınılmazdır, mesela diyetisyenlik, psikologlar, evden eve nakliye firmaları gibi. Bu kişiler için zaten seo çalışmaları olmazsa olmazlardır. Ama bazı sektörler vardır rakipleriniz bu konularda eski geleneksel usüllerde iş yapıyordur, işte böyle yerlerde ise bu veri analizi muazzam derecede sizi rakiplerinize fark attırır.

Veri analizini sadece internet dünyasıyla sınırlamamak gerekir, işletmenizin oluşturmuş olduğu her bilgi veri analizi için gereklidir. Mesela damacana su satan bir bayi olduğunuzu düşünelim. Müşteri arıyor ve siz de götürüyorsunuz. Cem Yılmaz’ın espirisi vardı, Para-Çokomel Eğrisi, iş yapınız aynı böyle, sipariş ve teslimat, burada ki kazanç miktarını nasıl arttırabilirsiniz, ufak bir düşünme yaparsak, elinizde ki sipariş kayıtlarına bakarak bir sıralama çıkarabilirsiniz.

Mesela Gonca Sokakta ki Ahmet Bey, her ayın ilk günü 4 adet damacana su siparişi veriyor, başka bir sokakta ki başka biri 2 haftada bir iki damacana veriyor, başka bir sokak her hafta bir damacana siparişi veriyor.

Diyeceğimiz şu, sipariş kayıtları incelenerek sipariş vermesi muhtemel kişileri bir gün önce yada sonra gibi ayarlamalar yaparak yoldan kazanç sağlanabilir. Ve bunun gibi bir çok taktiksel işlemler yapılabilir.

Sadece damacana su bayisi diye düşünmeyin, mesela mahalle marketi gibi yada daha büyük marketler de bu tarz veri analizleri yapabilir, hangi ürünlerin birbiriyle kombinasyonu daha çok gidiyor, yada hangi ürün hangi günlerde çok gidiyor, yada hangi ürünler neden satışta düşük seyir sergiliyor bunların hepsinin kaydını tutulup analizlerinin incelenip, karlılık ve zarardan kaçış oldukça mümkündür.

Diyeceğimiz şu ki, daha önce hiç bu tarz bir fikri düşünmemiş olsanız bile, seo çalışması yaptırmış olsanız bile, veri analizi sadece analytics değil, komple bütüncül bir tarzda ele alınmalı ve tüm çalışmalar bu yönde şekillenmeli.

Prusa Seo olarak ana hizmet bölgemiz Bursa’da veri analizi konusunda partner firma olarak görüş bildirmek için her zaman bir telefon kadar yakınız.

WP Fastest Cache’nin Pagespeed ve Gtmetrix Etkileri

Posted on 21 Ocak 2019 by in Seo Deneyleri with 2 comments

Google’ın sürekli vurguladığı sayfa açılış hızı ve diğer metriklerin seo çalışmalarında sıralama faktörü olduğunu hemen hemen herkes kulaktan dolma da olsa duymuştur. Bu yazımda wordpress cache plugin lerinden olan ve bir Türk’ün imzasını taşıyan WP Fastest Cache eklentisinin ücretsiz ve ücretli hallerinin Pagespeed ve Gtmetrix araçlarında ki öncesi ve sonrası değerlerini test ettim ve sizlere tek tek göstereceğim. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Öncesi / Before

İlk olarak ücretsiz olan wp fastest cache aktif iken Gtmetrix değerlerimize bakalım;

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Şimdi ise Pagespeed değerlerimize bakalım;

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Sonrası / After

WP Fastest Cache Premium aktifleştirildikten sonraki değerlere bakalım, ilk olarak Gtmetrix;

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Gtmetrix Değerleri

Şimdi sıra Pagespeed değerlerinde;

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Pagespeed Değerleri

Resim optimizasyonu

Resim Optimizasyonu

Resim Optimizasyonu

Resim Optimizasyonu

Resim Optimizasyonu

Gördüğünüz gibi değerler yukarıda görsellerde olduğu gibi, daha anlaşılır ve okunur bir hale getirmek istersek şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza;

GtMetrix Ücretsiz Premium
Pagespeed Score 94 98
Yslow Score 76 88
Loaded Time 5,0 3,7
Page Size 526 476
Request 35 21

 

Pagespeed Ücretsiz Premium
Mobil Puan 67 84
İlk Zengin İçerikli Boya 2,7 1,7
İlk Anlamlı Boya 2,8 1,7
Hız İndeksi 6,4 4,7
İlk Cpu Boşta 4,4 3,9
Etkileşim Süresi 5,5 4,3
Tahmini Giriş Gecikmesi 50 10

Görsellerde gördüğünüz değerleri tabloya döktüm ve sonuç gerçekten güzel. Google’un gözünde ve kullanıcılar nezdinde çok daha iyi sayfa yapım ve açılış hızım olduğu için eskiye nazaran daha efektif seo çalışması olmuş olacak.

Site açılış hızım 5 saniyeden 3,7 saniyeye düştü, sayfa boyutum resimlerin optimize olmasından dolayı 526 kb tan 476 kb a düştü. Request sayısı da epey bir azaldı. Mobil puanım epey bir arttı, bütün pagespeed değerlerinde gözle görülür büyük bir artış oldu. Kısacası bütün değerlerim tatmin edici boyuta ulaştı.

Bu olaya bir de başka bir açıdan yaklaşmak istiyorum, WP Fastest Cache eklentisi, bir Türk tarafından yani Emre Vona tarafından yazılmıştır. Yüzbinlerce kez indirilen bir eklenti olması ve ülkemize katkısı sebebiyle kendisine ayrıyetten teşekkür ederim.

Yukarıda ki puanlarım belki daha da yüksek çıkabilir, hariçten kullandığım bir çok eklenti bazen puanları düşürebiliyor, arttırırken de farklı sonuçlar doğurabiliyor.

Sonuç ortada umarım bu yazımızda sayfa hızımızı nasıl arttırabiliriz, wordpress site hızlandırma nasıl olur, en iyi cache eklentisi hangisi yada ücretli ücretsiz eklentinin farkları gibi sorularımıza cevap vermiş oluruz.

Bir sonra ki seo deneyimiz için bizleri takipte kalınız.

En Çok Yapılan Seo Hataları

Posted on 16 Ocak 2019 by in Seo with no comments

Seo konusunda teknikten daha çok mantığa önem veren biriyim, elbette teknik olarak işlenemeyen bir sayfanın mantığı ne derece iyi olursa olsun, tıpkı ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anladığı kadardır diye bir söz var ya işte tam bu hesap.

Bu yazımızda en çok yapılan hataları biraz olsun anlatacağız, testiyi kırmadan önce kim bu yazıyı okursa o kadar şanslı, hadi başlayalım o zaman…

Hata 1 : Çoklu Site Açmak

Yerel seo konusunda daha çok yapılan bir hatadır, mesela bir alanda tüm alternatifleri kayıtlayıp hepsinde başarı beklemek. Bir zamanlar evet sistem işliyordu ama şimdi hayır. Neden mi, aslında nedenini bir çok yazımız da anlattık, ama en doğrusu zayıf bırakılmış 5-10 site yerine güçlü tek site.

Herkes peynir ekmek gibi site açıyor, wordpress sistemlerin pratikliği sayesinde basit bir temayla işe başlamak 10 dakikayı almıyor. Durum böyle olunca site açmak çok basit, hemen içine 3-5 zayıf makale gir hop yayınla olsun ilk sayfa. Ama işte olmuyor. Halbuki doğrusu olan tek bir site ve her yazımız özene bezene olursa o zaman hem süreklilik hem kalite hem de marka olgusu oluyor ve seo dediğimiz şey yerine gelmiş oluyor.

Düşünsenize 5 site var her birinde 10 makale. Ama diğer tarafta tek site var ve 50 makale… Bence de bir düşünün bu dediklerimi. Bu arada bu durumda olanlar var ise diğer sitelerini kapatmaya gerek yok, dursunlar bir kenarda vakti gelince kullanırlar ama ana gemiyi belirlesinler..

Hata 2 : Yerel Seo’ya Göre Yazılar Yazmak

Örnek vereyim, adam il çapında tesisat işi yapıyor, ama sırf ziyaretçi kapmak için benzer sayfalar yapıyor, nasıl mı, örnek, abc.com/bursa-tesisat-firması.html, bursa-tesisat.html, bursa-tesisat-firmalari.html gibi bir çok sayfa yapıyor. Ve bu sayfaları yapanların hepsi rekabeti düşük kelimeler de bile çok gerideler.

Önerim şu, yaptığınız iş belki çok fazla içerik üretmeyen bir iş olabilir lakin yaptığınız işin çevresinde dolanabileceğiniz yahut firmanızdan haberler vereceğiniz tarzda yazılar yazmak çok daha mantıklı olacaktır. Sektörel bilgiler içeren ama kopya olmayacak tarzda yazılar sizlere daha çok getiri sağlayacaktır…

Hata 3 : Çöp Sitelerden Tanıtım Yazısı Almak

Saolsun Google, backlink olayını da epey bitirdi, bu aralar elimiz de bir tanıtım yazılarından backlink almak kaldı ama onu da yok sponsor içerik falan belirtmezsen oda sıkıntı. Bir de istiyor ki yayınlanan bu yazı bir amaca hizmet etsin.

Gelelim yanlışa, şimdi link alınacak diye, tamamen bu iş üzerine kurulmuş sitelerden link aldığınız da google zaten siteyi çöp olarak mimlemiş, siz de oradan aldığınız da haliyle olumlu bir etki göremeyeceksiniz. Bu konuda çöp siteleri nasıl anlarız derseniz, internette bir sürü makale var, onlardan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

Marka Olgusu ve Seo

Posted on 16 Ocak 2019 by in Seo with no comments

Bir söz var, derler ki, google yokmuşçasına bağlantılar kurun. Bu çok önemli bir söz, çünkü çok çok büyük bir kitle sitesini google a göre düzenliyor. Bundan kastım, teknik olarak değil, içerik olarak. Öyle ki, ilk cümle de yada paragrafta anahtar kelime geçecek, işte yüzdesi bu olacak, falan filan.

Yine bir söz var, yalan söyleme ki ne söylediğini hatırlamak zorunda kalmayasınız, yani seo’ya uyarlarsak her zaman dürüst, olması gereken gibi bir iş yaparsan taktiğe falan gerek kalmaz.

Gelelim konumuza, marka olgusu ve seo dedik, ilk paragraflarda anlattıklarımızı toparlarsam, seo için backlink, yok oraya buraya ekleme yerine, markamızın bilinirliği için emek sarfedersek, sonuçta kazanan biz oluruz.

Her zaman ilk sıradaki ziyaretçiyi kapmaz, bazı zamanlar olur markasına güvendiğin siteye girersin. Şahsen yaptığım örneği söyleyeyim, film izleme sitelerinde kalitesini bildiğim site sıralamada 2. ve 3. yada 4. ne ise ona girerim, çünkü kaliteyi biliyorum.

Bu örnek ne demek istediğimi anlatmıştır. Konusu açılmışken bir konuda daha içimi dökmek istiyorum. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, google da ilk sayfada yer alan sitelerin ortalama kelime sayısı 2000 civarı.

Hani bir video var, aman aman nerdeyim ben, daha demin evdeydim… Bizler daha düne kadar 200 kelime makaleye çok diyen insanlardık şimdi bu 10 katı yazıyı nasıl yazacağız. Aslına bakarsanız yazılıyor mu, konu müsaitse yazılıyor tabi.

Mesela wordpress eklentilerini tanıtan siteler var, adam bir başlıyor her sekmeyi anlatmaya, zaten kafadan 1000 kelime yapıyor, biraz daha uzatsa al sana 2000 kelime. Bana göre ise, bir yazının ederi ne ise o kadar kelime yazmak.

Mesela haber sitelerini düşünelim, Bursa’da korkutan deprem başlığını attı, sonra içine merkez üssü Bursa’nın Nilüfer ilçesi olan 3,8 şiddetinde ki deprem büyük heyecan yarattı. Edinilen bilgiye göre can ve mal kaybı yaşanmadığı bildirildi.

Alın size bir haber… Bu yazının ederi bu, ne diyeceğiz, yeryüzünün tektonik hareketlerinden mi bahsedeceğiz.

Diyeceğim şu ki, yazıyı dolduracağız derken gereksiz cümlelerden kaçınalım, sol altta yazan kelime sayısı sizleri takıntılı hale getirmesin. Posta kodu yayınlayan siteleri düşünün onlar ne yapsın, adam giriyor görüyor ve çıkıyor, ortalama sitede geçen süre 5 saniye, o da hafızası zayıfsa…

İşi kuralına göre oynarsak, seo da uzun vadede kazanan biz oluruz. Kurumsal sitelerde aynı fidan diktik gibisinden hatta tohum ektik gibi yaklaşırsak, meşhur bir söz var, biçtiğini beğenmiyorsan ektiğine bak derler, bu söz bize bir çok şeyi anlatıyor.

Siz kalbinizin sesine kulak verin, o doğru yola götürecektir.

Seo İçin Kullanabileceğiniz Site Ve Araçlar

Posted on 5 Ocak 2019 by in Seo Gereçleri with no comments

Web sitelerimize seo düzenlemeleri yapmak için kullandığımız site, araç ve eklentileri tek bir sayfa içinde toplamak istedik ve bu yazımızı yazmaya karar verdik. Burada ahrefs yada semrush sitelerinin araçlarının hepsini tanıtacak değiliz. Genel geçer, yada hoşumuza giden, kullanmaktan verim aldığımız sistemleri tanıtmayı amaçlıyoruz. Hadi başlayalım.

#Web Siteleri 

  1. Gtmetrix

Gtmetrix sitesi benim hoşuma gider, başlangıç düzey seo çalışmaları için bize güzel başlama noktaları verir. Size Pagespeed Score ve Yslow Score adında iki tane puan verir ve bu puanları neye göre verdiğini gösteren kriterlerde ki puanlarınızı listeler. Hangi kısımda eksiğiniz var ise ona göre çalışma yaparak puanlarınızı yükseltebilirsiniz.

Şunu unutmamakta fayda var, Gtmetrix, siteniz için sadece front-end yani ön uç iyileştirme bilgisi verir. Bu ne demek oluyor. Gtmetrix sitesi aracılığıyla, javascript, html, resim, video, css gibi kısımları iyileştirebilirsiniz. Bir web sitesinin tam optimize olması için back-end yani arka uç, ondan da kasıt, sitemizin içeriğinin tarayıcılarda gözükmesi için gereken diğer işlemlerin yapıldığı yer olan sunucu kısımları hakkında optimizasyon önerileri Gtmetrix sitesinde bulunmamaktadır.

Sonuç olarak Gtmetrix ile seo savaşının yarısını kazanabilirsiniz.